10 pilotët më të famshëm të Formula 1

Formula 1 19 Mars 2018 22:09

Formula 1 fillon më 25 mars në Melburn të Australisë, ndërkohë që Hamilton dhe Vettel janë në gjurmët e Fangios dhe Schumacher në garën e tyre personale për të marrë sa më shumë tituj të kompeticionit më prestigjioz në garat me makina.

Më poshtë vijojnë 10 pilotët më me tituj në historinë e Formula 1:

7 tituj – Michael Schumacher (GER) – 1994 (Benetton-Ford), 1995 (Benetton-Renault), 2000, 2001, 2002, 2003 et 2004 (Ferrari)

5 tituj – Juan Manuel Fangio (ARG, 1911–1995) – 1951 (Alfa Romeo), 1954 (Maserati/Mercedes-Benz), 1955 (Mercedes-Benz), 1956 (Ferrari) et 1957 (Maserati)

4 tituj – Lewis Hamilton (GBR) – 2008 (McLaren-Mercedes), 2014, 2015 et 2017 (Mercedes)

4 tituj – Sebastian Vettel (GER) – 2010, 2011, 2012, 2013 (Red Bull-Renault)

4 tituj – Alain Prost (FRA) – 1985, 1986 (McLaren-Tag Porsche), 1989 (McLaren-Honda) et 1993 (Williams-Renault)

3 tituj – Ayrton Senna (BRA, 1960–1994) – 1988, 1990 et 1991 (McLaren-Honda)

3 tituj – Nelson Piquet (BRA) – 1981 (Brabham-Ford), 1983 (Brabham-BMW) et 1987 (Williams-Honda)

3 tituj – Niki Lauda (AUT) – 1975, 1977 (Ferrari) et 1984 (McLaren-Tag Porsche)

3 tituj – Jackie Stewart (GBR) – 1969 (Matra-Ford), 1971 et 1973 (Tyrrell-Ford)

3 tituj – Jack Brabham (AUS, 1926–2014) – 1959, 1960 (Cooper-Climax) et 1966 (Brabham-repco).

-->