12-vjeçari Mike Tyson i rrihte fëmijët e lagjes dhe më pas edhe baballarët e tyre, historia e jashtëzakonshme e ish-kampionit të boksit

Sportbizz 21 Shtator 2021 12:17

Mike Tyson ka folur për mënyrën sesi fëmijëria e tij e vështirë i dha formë karrierës së tij në ringun e boksit.

Ish -kampioni i botës në peshat e rënda, i cili mbetet boksieri më i ri në histori që ka fituar një titull të tillë, zbuloi në një intervistë të fundit se kacafytjet që kishte si fëmijë i stimuluan fillimisht interesin e tij për sportin.

“Duhet të kem pasur tre ose katër luftime në rrugë brenda një dite,” tha ai për “ValuEntainment”.

12-Year-Old Mike Tyson Used To Beat Up Children His Own Age And Then Fight Their Fathers

Veprimet e Tyson si fëmijë e panë atë të përfundonte në telashe me ligjin disa herë. Në moshën 13 vjeçare, djali nga Brooklyn ishte arrestuar 38 herë.

“Në një kohë (Brooklyn) dukej bukur,” shpjegoi ai në një episod të podcast -it të tij Hot Boxin ‘vitin e kaluar.

“Pastaj kuptova se duhej të lëviznim dhe sa më shumë që lëviznim, aq më e errët bëhej … gjithçka që mund t’i bëhej një njeriu po bëhej. Të gjithë në familjen time ishin të zgjuar. Ata dinin të lexonin, shkruanin. Ajo ishte fenomenale dhe unë nuk dija si ta bëja këtë. Thjesht nuk ishte ai që isha.

Pashë djemtë e rrugëve dhe kuptova se, askush nuk ngatërrohet me ata djem. Askush nuk kishte guxim të kacafytej me ta. Kështu që unë doja të isha një djalë i rrugës, aq keq.

Image Credit- PA Images

Unë gjithmonë rrihesha dhe ngacmohesha dhe njerëzit po merrnin gjëra nga unë. Nuk ndihesha e sigurt në shtëpi ”.

Tyson vazhdoi të përshkruajë luftën e tij të parë ndonjëherë, e cila ishte kundër një djali më të madh i cili vodhi një nga pëllumbat e tij të dashur.

“Lufta ime e parë ky djalë mori një nga pëllumbat e mi,” vazhdoi ai. “Kështu që unë thashë” të lutem, ma kthe zogun tim “. Ai ishte një djalë më i vjetër, unë duhet të isha 9 vjeç … ai ishte një adoleshent. Ai më hoqi kokën e zogut dhe më goditi me zogun. Dhe një djalë që më ngacmonte më tha ‘yo njeri, luftoje atë ‘. Unë u kundërpërgjigj. Unë kurrë nuk kisha luftuar askënd më parë.

Dhe ju e dini se çfarë- unë mund të luftoj mirë. Kështu që pas kësaj, të gjithë do të sillnin fëmijë të tjerë nga lagje të ndryshme për të më luftuar për para. Unë nuk po tregohem apo mburrem … Unë kam qenë vërtet një luftëtar i mirë.

E gjithë jeta ime ka qenë e dhunshme dhe nuk jam person i dhunshëm. A nuk është e çmendur? “

Instinktet e Tyson si një luftëtar i rrugës i shërbyen jashtëzakonisht mirë kur u bë profesionist në 1985. Në 58 meçe, 55-vjeçari fitoi 50 prej tyre, ku 44 prej të cilave ishin me nokaut.

-->