Agim Ademi refuzon ta mbajë dënimin me burg, takohet me djalin e ministrit të Brendshëm

Futboll 18 Qershor 2020 14:29

Pasi nuk e përfilli urdhëresën e Gjykatës Themelore të Prishtinës për të shkuar në burg për mbajtjen e dënimit, kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi është takuar me Shkumbin Veliut, djalin e ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliut.

Arbnor Luta

Shkumbini Veliu në rrjetin e tij social Facebook ka publikuar një fotografi me Agim Ademi, rreth një orë më vonë pas përfundimit të afatit për t’u paraqitur në organet e drejtësisë.

Në këtë takim prezent ishin edhe sekretari i përgjithshëm, Eroll Salihu dhe kryetari i tifozëve “Dardan” Lul Berisha.

Veliu këtë takim e ka quajtur miqësor duke e qetësuar disi Ademin pasi babai i tij, Agim Veliu, është shef i Policisë së Kosovës.

Sot në orën 12:00 ka qenë afati i fundit kur kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) do të duhej të paraqitej në Shërbimin Korrektues në Prishtinë për të filluar mbajtjen e dënimit me burg për 9 muaj, që i ishte shqiptuar së fundi.

Gjykata Themelore e Prishtinës më 26 maj kishte lëshuar urdhëresë që më së largu deri më 18 qershor në orën 12:00, Ademi të paraqitet për ta mbajtur dënimin.

Burime të sigurta brenda FFK-së i kanë thënë Insportit se kreu i institucionit më të lartë të futbollit në vend, Agim Ademi, ka shkuar në zyrën e tij edhe pas orës 12:00, duke injoruar urdhëresën e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

 
Sipas urdhëresës, nëse Ademi nuk do të paraqitej deri në datën e caktuar , atëherë Gjykata Themelore do të lëshonte urdhëresë për ndalimin, arrestimin dhe dërgimin e tij me forcë në Shërbimin Korrektues.

Insporti ka provuar që ta pyes Gjykatën Themelore të Prishtinës për veprimet e mëtejme lidhur me këtë çështje, por kontakti ka qenë i pamundur.

Agim Ademi është dënuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës me 9 muaj burgim efektiv për detyrim në tentative në një rast në vitin 2012. Gjykata e Apelit e kishte vërtetuar aktgjykimin e gjykatës së shkallës së parë e cila e shpallte fajtor Ademin. /Insporti.com/

-->