Ancelotti: Kënaqësi të punosh në Angli, në Itali shumë dhunë e presion

Futboll 22 Maj 2020 23:28

Carlo Ancelotti ka drejtuar në Itali, Spanjë, Francë dhe Angli.

Gjithkund ka kaluar shumë mirë, por askund si në ishull. Në vitet 2009-2011 drejtoi Chelsea, ndërsa tani ndodhet në stolin e Everton.

60-vjeçari ka treguar për Sky Sport ndryshimin e madh mes Anglisë dhe Italisë.

“Është më argëtuese të stërvitësh në Angli sesa në Itali, nuk diskutohet fare. Atmosfera është e shkëlqyer dhe nuk ke presion nga tifozët. U riktheva pas nëntë vitesh, pak gjëra kishin ndryshuar. Presioni është i njëjtë dhe ka shumë dhunë mes tifozëve”, tha ai.

“Futbolli italian po përpiqet të ndryshojë, por nuk është kaq e thjeshtë të ndryshosh kulturën e një vendi që ka akoma dhunë. Në Angli janë më të respektueshëm, jo vetëm në stadiume”, deklaron trajneri i Everton.

-->