Babai i Furyt dëshiron që djali i tij të përballet me Usyk në duelin e ardhshëm

Boks 11 Tetor 2021 17:36

Babai i Tyson Fury i tha Mbretit Gypsy që të luftojë ukrainasin Oleksandr Usyk tjetër dhe të mos shqetësohet me luftëtarët e tjerë që nuk janë në klasën e tij, si Dillian Whyte.

Fury mposhti rivalin e tij Deontay Wilder në luftën trilogjike të së shtunës në Las Vegas në një takim emocionues, i cili e pa ‘Gypsy King’ të nokautohet dy herë në raundin e katërt, para se të rikthehej dhe të nokautonte Wilderin në raundin e 11-të për të arritur fitoren.

Britaniku tani ka mbrojtur titullin e tij në WBC të peshave të rënda, por babai i tij John ka pranuar se Usyk – i cili mundi Anthony Joshua në Londër muajin e kaluar – është lufta e vetme për të cilën duhet të shkojë në betejën e ardhshme.

Mposhtja e Usyk do ta bënte Fury kampionin e padiskutueshëm të peshave të rënda të botës pasi ‘King Gypsy’ do të posedonte titujt WBA, IBF, WBO dhe IBO që ukrainasi i mori nga Joshua në shtator – por dyshja do të kenë një rimeç vitin e ardhshëm.

Ekspertë të tjerë besojnë se titullari i përkohshëm i titullit WBC në peshën e rëndë, Dillian Whyte duhet të ketë mundësinë të përballet me Fury, por John beson se djali i tij nuk do të ngrinte lojën e tij për atë luftë.

“Ai duhet të shkojë për Usyk ose asgjë në idenë time. Është Usyk ose asgjë tjetër, tha John Fury për ‘talkSPORT’. “Unë nuk do të shqetësohesha me pjesën tjetër të tyre, ata nuk janë në klasën e Tyson.

A do të merrej Dillian Whyte me Deontay Wilder? Jo. Pra, pse doni ta vendosni atë me djalin tim dhe ta nxirrni jashtë?

“Në fund të ditës, ai u rrëzua nga një 42-vjeçar (Alexander Povetkin) përmes një goditje në pjesën e pasme të dorës.

‘Tyson nuk mund të ngrihet për ta në një lloj zënke. Ai nuk do të ngrejë lojën e tij për atë luftë pasi nuk është mjaft i madh. Dhe pastaj ai hyn atje me një qëndrim të dobët dhe ju nuk e shihni më të mirën e Tyson.

“Ju shihni më të mirën e Tyson kur ai është kundër më të mirëve. Një sfidë si ai (kundër Wilder) dhe ishte një luftë e madhe. Për mua, i thashë: ‘Usyk ose mos u mërzit.’

Whyte humbi ndaj veteranit rus Povetkin përmes një nokauti në raundin e pestë në gusht 2020, por Body Snatcher fitoi titullin e tij të përkohshëm në WBC duke mposhtur 42-vjeçarin në mars të këtij viti.

Britaniku do të përballet me boksierin suedez Otto Wallin, 30 vjeç, në fund të këtij muaji në O2 Arena në Londër.

Me Joshua dhe Usyk të destinuar për një revansh pasi i pari aktivizoi një klauzolë të dytë të luftës në kontratë, skuadra e Fury la të kuptohej se do të përballej me fituesin e asaj periudhe në rreth 12 muaj.

“Ndoshta ne mund ta bëjmë fituesin e asaj beteje (Joshua vs Usyk),” tha Warren pasi Fury mundi Wilder të shtunën.

‘Vjeshtë, ndoshta këtë herë vitin e ardhshëm. Ata po flasin për fillimin e asaj lufte në mars, kështu që do të kenë nevojë për gjashtë muaj pas kësaj, kështu që atëherë do të ndodhë.

“Do të ishte një botë ideale për Anthony Joshua që të mos shkonte në revansh, kështu që ne thjesht mund të arrijmë drejt tij”, përfundoi Warren.

-->