Barcelona e gatshme të dërgojë në gjyq lojtarët e vet

Futboll 22 Korrik 2021 11:30

Barcelona është e gatshme të dërgojë lojtarët e tyre në gjyq nëse nuk do të pranojë një ulje të pagave për fillimin e sezonit të ardhshëm të La Ligas.

Problemet financiare të Barcelonës janë dokumentuar mjaft mirë deri tani dhe klubi u paralajmërua kohët e fundit se duhej të ulnin faturën e tyre të pagave.

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas paralajmëroi se pa e bërë këtë ata nuk do të ishin në gjendje të regjistronin nënshkrimet e reja si Sergio Aguero, Memphis Depay dhe Eric Garcia.

Sipas raportimeve, Lionel Messi ka rënë dakord të ulë pagën e tij në, në mënyrë që të nënshkruajë një marrëveshje të re me klubin, por problemet e tyre financiare aktualisht po vonojnë procesin.

Reduktimi i pagës së Messit padyshim që nuk është i mjaftueshëm, me klubin që dëshiron që më shumë lojtarë të bien dakord për uljen e pagave deri më 15 gusht, të njëjtën fundjavë kur starton La Liga.

Sipas Mundo Deportivo, klubi ka paralajmëruar se ata që nuk do të pranojnë të ulin pagat e tyre do të përballen me ligjin.

Gazeta spanjolle thotë se Gerard Pique, Sergio Busquets dhe Sergi Roberto kanë rënë dakord për uljen e pagave, por Jordi Alba i cili cilësohet si lojtar me shumë përvojë, ka refuzuar uljen e pagës, gjë që thuhet se e ka befasuar presidentin e klubit Joan Laporta për shkak të marrëdhënies së tyre të mirë.

Laporta kishte shpresuar që marrëveshja e Messi për të marrë një ulje kaq të madhe të pagave do të ndihmonte në bindjen e lojtarëve të tjerë me përvojë dhe pjesës tjetër të skuadrës për të ndjekur shembullin e lojtarit më të mirë në botë. /Insporti.com/

-->