Beckham do të bëhet ambasador i ri i sportit në Katar, ja shuma e çmendur që ai do të përfitojë

Futboll 24 Tetor 2021 09:07

David Beckham do të zbulohet si fytyra e Kupës së Botës të Katarit muajin e ardhshëm – duke fituar plot 150 milionë funte.

Ish-kapiteni i Anglisë, 46 vjeç, me nofkën ‘Goldenballs’, nënshkroi një marrëveshje me vlerë 15 milionë funte në vit gjatë dekadës së ardhshme për t’u bërë ambasador i vendit.

Vendi është përballur me polemika të mëdha lidhur me të dhënat e tij të të drejtave të njeriut, veçanërisht qëndrimin e tij ndaj grave dhe homoseksualëve.

Megjithatë, David u sigurua se tifozët do të ishin të sigurt dhe do të lejoheshin të shfaqnin flamuj ylber në stadiume – simboli i komunitetit LGBTQ.

Homoseksualiteti është i paligjshëm, por zbatimi i ligjit – identik si në Dubai ashtu edhe në Abu Dhabi – është bërë gradualisht më liberal. David u informua gjithashtu për një prani në rritje të grave në qeveri.

Ai u konsultua me gruan Victoria, 47, grupi pop i së cilës The Spice Girls këndoi në mënyrë të famshme për “fuqinë e vajzës”, përpara se të nënshkruante.

Dje një burim tha: “David beson në angazhimin e Katarit për përparim dhe se Kupa e Botës – e para që do të mbahet në botën arabe – mund të ndikojë në ndryshime të rëndësishme pozitive.

“Ai beson fuqimisht në fuqinë e futbollit për të kapërcyer dallimet, por, më e rëndësishmja, ka parë përparimin në çështjet që kanë rëndësi.”

David, i cili ka pasur lidhje me kataranët që kur luajti për Paris St-Germain, do të promovojë gjithashtu turizmin dhe kulturën.

Burimi vazhdoi: “Duke nënshkruar me Davidin, shpresa është që perëndimorët do të inkurajohen të shohin plazhet e tij të bukura, hapësirat e mëdha me duna rëre dhe rrokaqiejt e pabesueshëm.”

Një zëdhënëse e David tha: “David gjithmonë ka folur për fuqinë e futbollit si një forcë për të mirën në shumë nivele.

“Ndërsa arrijmë një vit para fillimit, ai do të bashkohet me komunitetin më të gjerë të futbollit që po mblidhet për Kupën e Botës 2022 dhe ai mezi pret atë që ai mendon se do të jetë një turne i madh.”

-->