Bekim Jashari reagon pas ofendimeve në baza racore që iu bënë sulmuesit të Drenicës

Futboll 11 Nëntor 2019 10:41

Bekim Hamëz Jashari ka reaguar ndaj ofendimeve në baza racore që iu bënë sulmuesit të Drenicës, Van Dave Harmon, shkruan Insporti.com.

Jashari, i cili mbanë postin e kryetarit të Komunës së Skenderajit përmes një shkrimi në rrjetin e tij social në Facebook, ka kërkuar drejtësi nga Federata e Fubtollit të Kosovës, që të dënohet futbollistët që kanë ofenduar në baza racore.

“Fyerjet raciste janë nivel i ulët i sjelljes dhe respektit ndaj njëri- tjetrit. Prandaj kërkojmë drejtësi nga FFK, që të dënohen lojtarët që i bënë këto fyerje në baza racore në ndeshjen e futbollit, SC Gjilani – FC Drenica. Unë si kryetar komune, do të jem gjithmonë në përkrahje të ekipit tonë FC Drenica, në rastet si kjo, që të kërkojmë drejtësi dhe përgjegjësi për sjelljet e çdonjërit”, ka shkruar Jashari, transmeton Insporti.com.

 

Racizmi në stadiumet e Superligës së Kosovës është shfaqur në dy xhirot e fundit. Viktima e parë e ofendimeve në baza racore ishte futbollisti i Gjilanit, Jackson Ferriera në ndeshjen Vushtrria – Gjilani.

Në baza racore u ofendua edhe sulmuesi i Drenicës, Van Dave Harmon në ndeshjen Gjilani – Drita, gjithnjë sipas klubit të Drenicës dhe vetë sulmuesit i cili ka reaguar në rrjetin e tij social Facebook, duke shkruar se dje ishte ofenduar në baza racore.

Sipas Drenicës, Harmon është ofenduar në baza racore gjatë gjithë ndeshjes nga ish reprezentuesi i Shqipërisë, Franc Veliu.

Ndryshe, Harmon në fund të ndeshjes që përfundoi baras 1:1, mori karton të kuq pas një përplasje me mbrojtësin Veliu. /Insporti.com/

-->