Boksieri i njohur pozitiv me doping, rrezikohet zhvillimi i meçit

Boks 06 Mars 2018 16:58

Boksieri i famshëm meksikan i peshave të mesme Saul “Canelo” Alvarez fajëson ushqimin për testin e dështuar të anti dopingut, që mund të vërë në rrezik zhvillimin e ndeshjes së madhe me boksierin kazak Gennady Golovkin.

Gjithçka ndodhi pas një testi të kërkuar nga ai vetë, përpara rindeshjes me kampionin në fuqi të peshave të mesme Gennady Golovkin, një duel i shumëpritur që është programuar për t’u mbajtur më datë 5 maj në Shtetet e Bashkuara, në Nevada, në T-Mobile Arena, Paradise, i vlefshëm për gjithë brezat WBA, WBC, IBF dhe IBO.

Në një deklaratë të nxjerrë nga “Golden Boy Promotions”, që është pikërisht firma e ish-boksierit të famshëm me të njëjtën nofkë Oscar De La Hoya, njëkohësisht edhe firma promocionale e boksit që mbron të drejtat e imazhit të Kanelos, e kujdeset gjithashtu edhe për karrierën dhe organizimin e ndeshjeve të boksierit meksikan thuhet se sasia e gjetur në analizat e kryera përkon me rastet e ngjashme që janë regjistruar kohët e fubndit si në Meksikë ashtu edhe në Kinë.

Pas testeve pozitive Saul Alvarez shpjegoi se e konsideron veten një boksier që e respekton sportin dhe ka mbetur vërtet shumë i befasuar nga situata e krijuar, pasi përballet për herë të parë në karrierë me diçka të tillë, shkruan Supersport.

Kanelo deklaroi se do t’i nënshtrohet çdo lloj testimi që do t’i kërkohet për të sqaruar gjithcka, me bindjen e plotë se e vërteta në fund do të triumfojë.

Në krahun tjetër menaxheri i Golovkin Tom Loeffler rrëfeu se 3G që në fakt është nofka e 35-vjecarit nga Karagandi Gennady Gennadyevich Golovkin ka qenë gjithmonë i hapur ndaj testeve të tilla për të hequr çdo dyshim për grushtet e tij tepër të fortë, gjithsesi në fund Loeffler shtoi se si ai ashtu edhe boksieri kazak janë të interesuar që ndeshja të zhvillohet rregullisht.

Klenbuteroli është një medikament që përdoret për të kuruar astmën, por gjithashtu edhe për formimin e muskujve apo dhe heqjen e dhjamit, prandaj edhe konsiderohet si substancë e ndaluar nga WADA, Agjencia Botërore e Antidopingut.

Bob Bennett drejtori i Komisionit Sportiv të Nevadës deklaroi se do të hapet një hetim për të kuptuar se çfarë ka ndodhur dhe më pas do të vendoset nëse ndeshja e 5 majit do të zhvillohet apo jo.

Daniel Eichner drejtori i laboratorit ku u kryen testet e Kanelos sqaroi se sasia e klenbuterolit që u gjet në anlaizat e meksikanit është në një nivel të tillë që justifikohet me marrjen e kësaj substance nëpërmjet ushqimit.

Dueli ndërmjet tyre pritet me shumë interes, pasi më 16 shtator të vitit të kaluar po në Nevada përballja ndërmjet këtyre dy boksierëve u mbyll në barazim.

-->