Bundesliga e krahason Rashicën me Messin e Mbappen

Futboll 13 Dhjetor 2019 14:55

“Milot Rashica nuk është gjithçka aq larg Lionel Messi dhe Kylian Mbappe për gola-për-minutë në vitin 2019, por çfarë tjetër mund të dini për anësorin e Werder Bremen”?

Kështu e nis rrëfimin për yllin kosovar, webfaqja zyrtare e Bundesligës.

Rashica bëri debutimin e tij në klubin e vendlindjes KF Vushtrria në Kosovë në moshën 16 vjeç , dhe shënoi nëntë gola në 21 paraqitje para se të fitonte një transferim në Holandë me Vitesse Arnheim në verën e vitit 2015.

Tashmë një fitues i Superligës së Futbollit të Kosovës 2013/14 me Vushtrria, Rashica ndihmoi Vitesse të rrëmbejë Kupën Hollandeze në fund të sezonit të tij të dytë në klub. Kur u nis për në Bremen në Janar 2018, ai kishte regjistruar gjithsej 15 gola dhe 24 asistime në 100 paraqitje në tokën holandeze.

Rashica bëri transferimin e tij në Werder në fitoren 2-1 kundër Schalke më 3 shkurt 2018 dhe hapi llogarinë e tij një muaj më vonë në një fitore 3-1 ndaj Këlnit . Ishin, megjithatë, tetë golat e tij dhe katër asistimet në 17 ndeshje të ligës gjatë gjysmës së dytë të 2018/19 – fushata e tij e parë e plotë në ekipin gjerman- që i dha ngritje karrierës së tij. Dhjetë ndeshje në ligë në 2019/20, anësori ka gjashtë gola dhe tre asistime , si dhe pesë gola në pesë e tij të fundit në Kupën e DFB .

Rashica renditet në pesë më të mirët për gola-minutë të të gjitha mesfushorëve ofanzivë në pesë ligat më të mira të Evropës në 2019.

Vetëm Mbappe i Paris Saint-Germain-it (një gol për 83 min), Messi i Barcelona (69 minutë) , PSG-së Neymar (109 minuta) dhe Sadio Mane i Liverpool-it (122 minuta) kanë shënuar më mirë sesa 7-shi i Werderit (145 minuta) këtë vit kalendarik.

-->