Detajet e marrëveshjes mes UEFA-s dhe CONMEBOL për Ligën e Kombeve

Futboll 18 Dhjetor 2021 23:54

Pasi u shpall që fituesi i Kampionatit Evropian, Italia dhe fituesi i Kupës së Amerikës, Argjentina do të përballen në Londër, UEFA ka lënë të kuptohet gjithashtu se ata po punojnë për të zgjeruar Ligën e Kombeve me ekipet e Amerikës së Jugut nga viti 2024.

‘Finalissima’ është efektivisht një Kupë Ndërkontinentale për ekipet kombëtare, pasi kampionët e Evropës, Italia do të takohen me skuadrën mbretërore të Amerikës së Jugut, Argjentinën në një vitrinë më 1 qershor 2022 në Londër.

Ky përfaqëson vetëm fillimin e rritjes së bashkimit midis UEFA-s dhe CONMEBOL-it, siç tha nënkryetari i UEFA-s dhe ish-ylli i Juventusit, Zbigniew Boniek për faqen polake Meczyki.

“Kjo është UEFA Nations League e fundit në këtë format”, tha Boniek pas shortit të kësaj jave për edicionin 2022-2023.

“Kemi pasur një takim me CONMEBOL, konfederatën e vendeve të Amerikës së Jugut. Nga viti 2024, ekipet nga ky kontinent do t’i bashkohen garës.

“Në çfarë formati do të jetë? Ne ende po punojmë për të. Orari i ndeshjeve për ekipet kombëtare është i kufizuar kështu që nuk mund ta ngatërroni shumë.”

Besohet se gjashtë ekipe të CONMEBOL do të hyjnë në Ligën e Kombeve A, ndërsa katër të tjera do të hyjnë në Ligën B.

Meqenëse shumë nga lojtarët e Amerikës së Jugut janë të vendosur tashmë me klubet e tyre në Evropë, shpresohet se organizimi i këtyre lojërave në Evropë do të ndihmojë gjithashtu në uljen e numrit të fluturimeve ndërkontinentale në të cilat duhet të përfshihen emrat e yjeve.

Plani do të zgjeronte Ligën e Kombeve nga 16 skuadrat aktuale në 22 në Ligën A dhe 20 në Ligën B.

Është gjithashtu një hap tjetër në luftën e UEFA-s dhe CONMEBOL-it me FIFA-n, të cilët po përpiqen të realizojnë planet për një Kupë Botërore çdo dy vjet në vend të katër vjetëve aktualë. 

-->