Ditë e mbushur me futboll, nga një derbi në secilën nga ligat e mëdha evropiane

Futboll 24 Tetor 2021 11:06

Dita e sotme e dielë do të prodhojë ndeshjet tejet interesante futbollistike.

Në Spanjë, Barcelona dhe Real Madridi do të zhvillojnë ‘El Classicon’ e radhës, duke filluar nga ora 16:15.

Kjo mund të jetë një ‘El Classico’ më e zbehtë për dallim nga të kaluarat, pasi pas Ronaldos, më nuk do të jenë prezent as Leo Messi e Sergio Ramos që shpeshherë kanë prodhuar një rivalitet tejet të ashpër në fushën e lojës.

Dy rivalët Messi e Ramos u transferuarn tek gjiganti francez, PSG, duke u bërë kështu bashkëlojtarë tek ekipi francez.

Në Angli, derbi është padyshim ai mes Manchester United dhe Liverpoolit, i cili konsiderohet derbi më i madh në ishull.

Dy skuadrat kanë prodhuar gjithmonë rivalitete nga më të ndryshmet. Kjo ndeshje fillon nga ora 17:30 dhe do të zhvillohet në “Teatrin e Ëndrrave”, në qytetin e Manchesterit.

Në Itali do të luhet ‘Derby d’Italia’ mes Interit dhe Juventusit duke filluar nga ora 20:45.

“Derby d’Italia” është emri i derbit të futbollit ndërmjet Interit të Milanos dhe Juventusit të Torinos. Termi u krijua në vitin 1967 nga gazetari sportiv italian Gianni Brera.

Në Francë do të zhvillohet derbi i cili konsiderohet më i madhi në kampionatin e Ligue 1, mes Marseilles dhe PSG-së i cili njihet si derbi ‘Le Classique’, që fillon nga ora 21:00.

-->