Dumoshi: Do t’i dërgojmë kërkesat e federatave sportive në Ministrinë e Shëndetësisë

Futboll 14 Maj 2020 16:19

Aktivitetet sportive, kulturore dhe artistike janë pezulluar tash e dy muaj për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Me lehtësimin e masave, tani po kërkohen edhe rifillimi i garave sportive e sidomos garave në Superligën e Kosovës në Futboll, ku Federata e Futbollit të Kosovës është e detyruar që para datës 25 maj, të dërgojë përgjigjen e fundit në UEFA, rreth të ardhmen së futbollit kosovar.

Në një intervistë për KP, ministrja në detyrë për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi tregoi detaje rreth takimit të djeshëm të mbajtur me krerët e FFK-së, Komitetit Olimpik dhe Ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia.

“Mbrëmë kemi pasur një takim me Ministrin e Shëndetësisë, deri në orët e vona diku rreth orës 22:30 e kemi kry takimin. Ka qenë një takim shumë përmbajtjesor me KOK-un, presidentin Besim Hasanin pastaj me kryetarin e FFK-së, Agim Ademin si dhe me sekretarin Eroll Salihu, dhe doktorët sportivë. Kemi diskutuar sepse në pjesën e sportit, Kosova është pjesë evropiane, pra jemi në UEFA jemi në FIFA, dje e kishim katër vjetorin dhe komunikimi i tyre është i vazhdueshëm… Në veçanti për futbollin është kërkuar nga UEFA që ta jap një përgjigje deri kur duhet të fillojë aktivitet pra për lojërat e tyre, e kanë dhënë datën deri më 25 maj. Kështu që kjo ka qenë arsyeja se pse ne kemi bë atë takim. Tash deri më datën 18, kërkesa jonë është shku. Çdo kërkesë qoftë në Qeveri, qoftë në Ministri ka qenë një kërkesë e cila është drejtuar nga ana ime si Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit”, u shpreh fillimisht Dumoshi.

Dumoshi tutje u shpreh se takimet do të vazhdojnë edhe më tutje, ndërsa deri nesër së bashku me Federatat sportive do t’i hartojnë kërkesat për t’i dërguar në Ministrinë e Shëndetësisë.

“Deri nesër do të hartojmë listën të kërkesave dhe në bazë të specifikave të çdo federate që ne pastaj t\i drejtohemi ministrit të Shëndetësisë, pastaj ministri i Shëndetësisë në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë”, shtoi ajo.

-->