E humbi penalltinë me qëllim, kjo është arsyeja

Futboll 27 Mars 2019 22:47

Kapiteni i Galatasaray U-14, Beknaz Almazbeko, është bërë temë në rrjetet sociale për veprimin e tij të jashtëzakonshëm prej një sportisti të vërtetë.

Almazbekov e fitoi një penallti pasi u rrëzua në zonë në një ndeshje kundër Istanbulspor.

Gjyqtari i ndeshjes akordoi penallti pa pikë dyshimi në favor të Galatasaray.

 

Megjithatë, siç shihet në pamjet e ngadalësuara, 13 vjeçari e kishte humbur drejtpeshimin dhe nuk kishte rrëzuar nga kundërshtari.

Almazbekov habiti të gjithë, kur vendosi ta gjuajë atë jashtë portës, duke e bërë portierin kundërshtar ta duartrokasë dhe shumë futbollistë të tjerë t’ia shtrëngojnë dorën.

Veprimi i tij është bërë viral në rrjetet sociale, duke u bërë shembull i ‘fair-play’. /Insporti.com/

-->