Emocionuese, Aro Muric shqiptari i parë që fiton këtë trofe

Ligat evropiane 25 Shkurt 2019 08:51

Portieri i përfaqësueses së Kosovës, Arijanet Muric, ka fituar trofeun e parë në karrierë me Manchester City.

Manchester City është fitues i “Carabao Cup” për këtë sezon, pasi në finale mposhti Chelsea.

Ndeshja për 120 minuta nuk kishte fitues, dhe është dashur ekzekutimi i penalltive që të vendoset fituesi i kësaj finale. Futbollistët e kampionit anglez u treguan më të mirë se sa të Chelsea në ekzekutimin e penalltive, duke fituar 4:3.

Talenti shqiptar, Aro Muric, ishte pritur që këtë ndeshje të nis nga fillimi por trajneri spanjoll, Pep Guardiola i besoi portierit brazilian, Ederson Moares, i cili është numri një i “Qytetarëve”.

Insporti ka kontaktuar me të së fundmi dhe ka marrë një prononcim ekskluziv.

“Ishte një vendim i vështirë ta lija Muriqin jashtë, duke marrë parasysh çfarë ndodhi në Leicester në penallti [ku Muriqi ishte hero], por mendoja se Chelsea do të luante me presion të lartë dhe do të na nevojitej portieri më shumë. Edi është i mrekullueshëm për këtë”, tha Guardiola.

 

Muric ishte një nga lojtarët më meritor që City arriti këtë sukses, pasi në çerekfinale ishte heroi i skuadrës, duke pritur dy penallti ndaj Leicester City.

20-vjeçari për Manchester City debutoi në raundin e tretë të këtij kompeticioni ndaj Oxford City dhe ishte prezent në formacionin startues të City deri në finale.

Tashmë, Muric është shqiptari i parë që fiton këtë trofe, duke e bërë edhe më të veçant këtë sezon.

Kujtojmë se Muric debutoi për Kosovën në fitoren 4:0 ndaj Ajzerbejxhanit në kuadër të Ligës së Kombeve. /Insporti.com

-->