Gabimi i gjyqtarëve për të cilin po flasin të gjithë

Basketboll 05 Janar 2019 18:05

Takimi ndërmjet ekipeve Golden State Warriors dhe Houston Rockets, në letër, ishte dhurata më te mirë nga liga NBA për të gjithë adhuruesit e  basketbollit.

Basketbollistët më të mirë në botë dhe një shfaqje shumë të mirë, finishi ishte dramatik dhe 48 minuta te rregullt nuk mjaftuan për të përcaktuar fituesin, kurse treshja që e shënoi James harden dhe i dha fitoren Houstonit, “mjekrrën” e futi në një rang me Allen Iversonin, Michael Jordanin dhe Kobe Bryantin si basketbollistin e katërt që shënon 40+ pikë në pesë ndeshje të njëpasnjëshme, raporton Insporti.

Mirëpo, tema më e përfolur nga kjo ndeshje është nja gabim i gjyqtarëve, që është aq drastik, sa që nuk po tejkalohet assesi.

Në sekondat e fundit të kohës së rregullt Kevin Durant e shpëtoi një top për ekipin vendës, gjyqtarët lejuan të vazhdojë loja, nga ai aksion Golden State shënoi dhe takimi shkoi në kohë shtesë.

Gjyqtarët lejuan vazhdimin e ndeshjes edhe pse shihej që Durant i ka dy këmbët jashtë fushës dhe ajo që ai bëri nuk ka lidhje me lojë të rregullt.

Kjo edhe një herë tregon se gabimet e gjyqtarëve, madje edhe ato amatore, janë të pranishme në NBA, përkundër shumë ndihmesave teknologjike dhe fizike që gjyqtarët e kësaj lige i kanë në raport me ata të ligave të FIBA-s.

-->