Gjobitet tenisti me 113 mijë dollarë për sjellje josportive (VIDEO)

Tenis 15 Gusht 2019 22:28

Nick Kyrgios theu dy raketa tenisi në humbjen ndaj Karen Khachanow në Cincinnati Masters.

Më vonë të enjten, Kyrgios u gjobit me 113,000 dollarë (93,254 £) për pesë incidente të veçanta të sjelljes josportive.

ATP thotë se po shqyrton gjithashtu një veprim shtesë, i cili mund të rezultojë në gjobitje të mëtejshme dhe madje edhe një pezullim.

Ai përplasi dy raketë në dysheme në një korridor.

Khasanov i Rusisë, 23 vjeç, dominoi në setin vendosës për të fituar 6-7 (3-7) 7-6 (7-4) 6-2 dhe të arrinte në raundin e tretë.

Khachanov, i cili ndeshet me Lucas Pouille në 1/16  e finales, tha se Kyrgios ka “talent të shkëlqyeshëm”, por “nganjëherë koka nuk është në vendin e duhur”.

Kyrgios, i cili fitoi kurorën e gjashtë në karrierën e tij në ATP, dy javë më parë në Uashington, gjithashtu u ankua javën e kaluar në Toronto në një mosmarrëveshje të dukshme se pse nuk mund të kishte një peshqir të bardhë gjatë një ndeshje.

Numri 27 i botës u gjobit në maj pasi ai gjuajti një shishe, hodhi rrobën e tij dhe hodhi një karrige në një ndeshje në Italian Open.

Ai u gjobit me 13,766 për sjellje josportive në Queen’s në qershor.

Në vitin 2016 ai mori një ndalim tetë-javor për sjelljen e tij në Shanghai Masters, kur përpjekjet e tij u morën në pyetje gjatë humbjes nga Mischa Zverev.

-->