Goli që çoi Anglinë në Botërorin e Japonisë, Beckham rikthehet pas 20 vitesh, dëgjon komentimin e golit për herë të parë

Futboll 06 Tetor 2021 19:40

Old Trafford, 6 tetor 2001. Anglia ka shansin e fundit për t’u kualifikuar në Kupën e Botës Kore-Japoni dhe për ta bërë këtë ata duhet të paktën të barazojnë kundër Greqisë, por helenët kryesojnë 1-2.

Në minutën e 93-të, arbitri holandez Dick Jol akordoi për një goditje dënimi nga 25 metra në favor të anglezëve dhe në atë top, para 66 mijë spektatorëve dhe nën sytë e një kombi të tërë, u shfaq David Beckham. Pjesa tjetër është histori.

Beckham donte të ndante videon në rrjetet sociale që tregon momentin në të cilin ai dëgjon komentin e atij goli. Një buzëqeshje fsheh emocionin e dukshëm të ish-mesfushorit anglez: “Kanë kaluar 20 vjet nga ajo ditë dhe është hera e parë që kam dëgjuar këtë koment,” shkroi ai në Instagram.

“Përfaqësimi i vendit tim, duke qenë kapiten i vendit tim, duke shënuar një gol për të gjithë tifozët: e gjithë kjo në Old Trafford”.Sigurisht që disa tifozë anglezë, duke parë videon, do të kenë qenë të lumtur së bashku me kapitenin e tyre të vjetër.

-->