Hamilton i zhgënjyer, pret hetimet në Abu Dhabi për të vendosur për të ardhmen e tij në F1

Sporte të tjera 12 Janar 2022 14:06

Lewis Hamilton nuk do të vendosë nëse do të kthehet në Formula 1 këtë sezon derisa të shohë rezultatet e një hetimi në Çmimin e Madh të Abu Dhabit.

Hamilton është “i zhgënjyer” me F1 , ka thënë shefi i ekipit të tij Mercedes, Toto Wolff, si rezultat i garës për titullin e vitit të kaluar.

Hamilton humbi kampionatin ndaj Max Verstappen të Red Bull-it pasi drejtori i garës së FIA-s, Michael Masi nuk i zbatoi siç duhet rregullat në një periudhë të vonë të makinës së sigurisë.

Insajderët thonë se Hamilton ka humbur besimin në organin qeverisës.

Mercedes nuk pranoi të komentonte mbi situatën rreth të ardhmes së Hamiltonit kur iu afrua BBC Sport.

Ekipi dhe Hamilton thuhet se janë në linjë për këtë çështje dhe presin të shohin se çfarë veprimi do të ndërmarrë FIA për të adresuar çështjet e ngritura nga gara në Abu Dhabi.

FIA ka nisur një hetim mbi ngjarjet në Yas Marina dhe është e vetëdijshme për pakënaqësinë e Hamiltonit dhe se ka një detyrë të madhe në duart e saj për të rifituar besimin e shtatë herë kampionit. /albeu.com

-->