Hamilton triumfon në Katar para Verstappen, teksa Alonso kthehet në podium

Futboll 21 Nëntor 2021 17:56

Fitorja e dytë e Hamilton në po aq javë nuk ishte kurrë në dyshim që nga momenti kur e ktheu shtyllën dominuese në epërsinë e garës në fillimin e parë të F1 në qarkun Losail.

Ai kalon tetë pikë nga Verstappen me vetëm dy gara të këtij sezoni të mrekullueshëm përpara.

Epërsia deri në garë u dominua nga pritja për të mësuar nëse lideri i titullit të F1 do të merrte një rënie në rrjet për një shkelje të flamujve të verdhë në kualifikime. Një penallti prej pesë vendesh u zbatua siç duhet nga stjuardët më pak se dy orë përpara se të fiken dritat, por holandezi kishte rikuperuar pozicionin e vendit të dytë brenda pesë xhirove nga fillimi i garës.

Por, këtu përfundoi sulmi i hershëm i Verstappen pasi nuk mund të bënte asnjë përshtypje te Hamilton i qetë pas kësaj, me fokusin kryesor në vend të sigurimit që të merrte pikën më të shpejtë të bonusit në xhiron dhe jo rivalin e tij britanik, të cilin ia arriti.

Nga një epërsi prej 21 pikësh vetëm tetë ditë më parë, avantazhi i Verstappen prej tetë pikësh me 52 të mbetura për të luajtur në Arabinë Saudite (5 dhjetor) dhe Abu Dhabi (12 dhjetor) tani duket e pasigurt në bazë të dëshmive të ritmit të Hamiltonit dhe Mercedesit.

Në mënyrë joshëse Verstappen dhe Hamilton do të shkonin në një nivel vendimtar në Abu Dhabi për pikë nëse ky i fundit fitonte me xhiron më të shpejtë në kohën e dy javëve në debutimin e F1 në pistën e re të rrugës Jeddah të Arabisë Saudite.

Ndërsa beteja në pjesën e përparme u zgjidh herët këtu, pati një dramë të madhe prapa në betejën për pozicionin e fundit në podium që përfshin makinat e dyta të Mercedes dhe Red Bull – plus ndërhyrësin Alonso në Alpine.

Valtteri Bottas, i cili mori një dënim me tre vende për mos ngadalësim për të verdhët në fund të Q3, pësoi një fillim të ashpër në garë nga i gjashti, por ishte kthyer në vendin e tretë përpara se goma e përparme e Mercedesit të shpohej papritur.

Ai përfundimisht doli në pension me dëmtim të makinës, një goditje e kushtueshme për Mercedes në luftën e konstruktorëve me Red Bull.

Sergio Perez më pas ishte në gjueti në Red Bull-in e dytë, por, duke adoptuar një strategji me dy ndalesa, i mbaroi koha për të kapur Alonson, fundjava e shkëlqyer e të cilit u mbulua nga një goditje mahnitëse me një ndalesë kur të tjerët u lëkundën dhe pësuan shpime në gomën e konsumuar.

Është podiumi i 98-të i spanjollit 40-vjeçar në këtë sport, por i pari që nga viti 2014 kur ishte në Ferrari.

Rezultatet e Katarit, Top 10:

1) Lewis Hamilton, Mercedes

2) Max Verstappen, Red Bull

3) Fernando Alonso, Alpine

4) Sergio Perez, Red Bull

5) Esteban Ocon, Alpine

6) Lance Stroll, Aston Martin

7) Carlos Sainz, Ferrari

8) Charles Leclerc, Ferrari

9) Lando Norris, McLaren

10) Sebastian Vettel, Aston Martin.

-->