Ish-boksieri rus i del në krah Putinit, për pushtimin e Ukrainës

Boks 28 Shkurt 2022 22:35

Ish-boksieri rus, Alexander Povetkin ka mbështetur pushtimin e Ukrainës nga Vladimir Putin, pasi ai pretendon se është për shkak të rritjes së nazizmit në vendin fqinj.

Povetkin bëri një postim në Instagram duke mbështetur vendimin e marrë nga udhëheqësit e vendit të tij.

“Ka fuqi në të vërtetën. Kjo frazë e famshme e shqiptuar nga Sergey Bodrov [një aktor i ndjerë] pasqyron thelbin e asaj që po ndodh në Ukrainë,” shkruhej në postimin e Povetkin në Instagram, në të cilin ai pozon përpara flamurit të Rusisë.

“Ne luftuam për të vërtetën gjatë gjithë këtyre viteve, ndërsa sllavët u shfarosën në Donbass. Prandaj unë po e mbështes vendimin e tij për të dalë në këmbë për njerëzit e zakonshëm, për të luftuar kundër nazizmit, parazitëve pavarësisht se kush janë ata. Çdo luftë ka një fund. Le të shpresojmë që edhe kjo të përfundojë në ditët në vijim”, shkroi Povetkin.

In a chilling social media post, the former heavyweight boxer referenced fighting back Nazism

Ndërkohë, ikona e boksit ukrainas Vasyl Lomachenko është kthyer në atdheun e tij dhe është regjistruar në ushtrinë territoriale në një përpjekje për të ndihmuar vendin e tij.

/Insporti.com

-->