Ish-mbrojtësi Jean-Pierre Adams, vdes pas 39 vjetësh në koma

Uncategorized 06 Shtator 2021 14:49

Ish-mbrojtësi francez, Jean-Pierre Adams, ka ndërruar jetë në moshën 73 vjeçare, pasi kaloi 39 vjet në koma.

Adams i cili luajti për Nice dhe Paris Saint-Germain dhe përfaqësoi vendin e tij në 22 raste, kishte qenë në koma që nga viti 1982 pasi një operacion rutinë i gjurit shkoi keq.

Gjatë operacionit kishte pasur një problem me furnizimin e anestezisë nga Adams, ndërsa një jastëk i përdorur për ta mbështetur atë kishte rrëshqitur pa e vënë re stafi mjekësor.

Adams pësoi një arrest kardiak gjatë operacionit.

Sipas gruas së Adams, Bernadette, anestezisti nuk arriti të dallonte shenjat se atij i mungonte oksigjeni “për shkak të ngjyrës së lëkurës së tij”.

Në mëngjesin e operacionit të tij, Adams thuhet se i tha Bernadette: “Është gjithçka mirë, jam në formë të shkëlqyer”, shkruan Metro.co.uk, transmeton Klan Kosova.

Adams, i lindur në Senegal, e kaloi vitin e ardhshëm të jetës së tij në gjendje kome në spital para se të çohej në shtëpi për tu kujdesur nga gruaja e tij. Ish -mbrojtësi ishte në gjendje të hapte sytë dhe të tretej ushqimi i tij, por nuk ishte në gjendje të lëvizte ose të fliste.

-->