“Ishte shumë mirë për 70 minuta, pastaj pati një kolaps psikologjik”/ Mourinho reagon pas humbjes ndaj Juventus

Futboll 09 Janar 2022 23:08

Jose Mourinho fajësoi një kolaps psikologjik të lojtarëve për humbjen e dhimbshme 4-3 të Romës ndaj Juventusit këtë mbrëmje.

Giallorossët kishin kontrollin e ndeshjes kundër Biankonerëve, duke marrë epërsinë 1-0, përpara se ta thellonin epërsinë 3-1 pas një ore. Më pas skuadra torineze shënoi tre gola në shtatë minuta për të kthyer ndeshjen, duke marrë epërsinë 4-3.

Një pritje nga penalltia e Wojciech Szczesny në minutat e fundit të ndeshjes siguroi që skuadra e Massimiliano Allegrit të merrte të tre pikët.

Duke folur me DAZN pas ndeshjes, Mourinho ishte dukshëm i zemëruar me rezultatin.

“Ne ishim në kontroll të plotë për 70 minuta”, deklaroi Mourinho.

“Ekipi luajti vërtet mirë dhe kishte mentalitetin e marrjes së kontrollit, ne dolëm dhe filluam fuqishëm. Ne kishim këtë ide për presionin e lartë, për të kontrolluar ritmin dhe për të marrë iniciativën”.

“Ishte shumë mirë për 70 minuta, pastaj pati një kolaps psikologjik. 3-2 na vrau, sepse Felix pati një lojë të jashtëzakonshme, e cila përfundoi me një sprint kundër Cuadrado. Unë e heq atë dhe zëvendësuesi i tij e bëri gjithçka gabim”.

“Kur i lejuam të riktheheshin për 3-2, një skuadër me mentalitet të fortë si Juventusi, me karakter të fortë. Filloi frika. Një kompleks psikologjik. Nuk është problem për mua të kem 3-2, është problem për ta. Për ekipin tim”.

“Në fund të ditës, kur je në m*t, ngrihesh sërish në këmbë dhe gjen karakterin tënd. Por, ka njerëz në këtë dhomë zhveshjeje që janë paksa shumë të mirë, paksa shumë të dobët”.

“Unë tashmë u thashë lojtarëve, nëse loja do të kishte përfunduar në minutën e 70-të, do të kishte qenë një paraqitje e jashtëzakonshme. Fatkeqësisht, nuk mbaroi atëherë”, ka shtuar më tej ai.

Humbja e Romës do të thotë se ata tani janë në pozitën e 7-të në tabelën e Serisë A pas 21 ndeshjesh, të barabartë me Fiorentinën në pikë, por me një gol diferencë më të keqe.

-->