Italia dhe Portugalia bëjnë llogaritë, kështu funksionojnë “Play Off-et”

Futboll 16 Nëntor 2021 16:04

Me pikat e hyrjes direkte për Kupën e Botës Katar 2022 pothuajse të mbyllura, emocionet tani do të përqendrohen në play-off, ku disa nga skuadrat e pakualifikuara, si Portugalia dhe Italia , do të duhet të luajnë jetë a vdekje për të qenë në Kupa e Botes.

Kjo ka një format shumë të thjeshtë. Nga dhjetë grupet në fazën kualifikuese për Kupën e Botës , në të do të marrin pjesë nënkampionët e secilit dhe këtyre do t’u bashkohen dy të kombinuara në gjithsej 12, që do të jetë ai që do të luajë prezencën në Katar.  Këto dy skuadra do të vendosen nga koeficienti i Ligës së Kombeve .

Në fillim do të luhen gjashtë gjysmëfinale dhe do të luhen tre finale me një ndeshje, nga të cilat do të dalin 3 skuadrat e mbetura nga Evropa që do të shoqërojnë tashmë 10 të kualifikuarat. Ato skuadra që kanë pasur një paraqitje më të mirë në fazën e grupeve do të luajnë si mikpritëse, ndonëse në finale do të funksionojë me short.

Datat e Play-off për Kupën e Botës

Gjysmëfinalet e play -off-it : 24 dhe 25 mars 2022

Play-off-et finale : 29 dhe 29 mars 2022

Skuadrat që shkojnë në play – off: Portugalia, Suedia, Italia, Skocia, Rusia, Polonia, Maqedonia.

Ata janë në pritje në Grupin E (Uells ose Republikën Çeke), Grupin D (Finalndi ose Ukrainë) dhe Grupin G (Holandë, Turqi ose Norvegji).

-->