Ja çfarë ka bërë PSG dhe përsëri eliminohet

Futboll 07 Mars 2018 11:41

Që nga ardhja e tij në krye të PSG-së, Naser Al Khelaifi, ka bërë disa shpenzime për të afruar në “Parc des Princes” yjet e futbollit botëror duke shpenzuar shifra marramendëse.

Mirëpo përtej dominimit në futbollin francez, skuadra kryeqytetase nuk ka shkuar në asnjë rast më shumë se deri në çerekfinalet e Champions League, kurse kësaj radhe nuk e arrin as at fazë.

Madje sezonin e kaluar ekipi që drejtohet nga Unai Emery hyri në histori duke u eliminuar nga Barcelona me rezultat të përgjithshëm 6-5, edhe pse takimin e parë e kishte fituar thellë 4-0.

Le t’i marrin në analizë shpenzimet që janë kryer nga sezoni 2011-2012.

2011/2012 – Pastore, Motta, Gameiro, Menez, Sirigu, Maxwell etj., për shumën totale 107 milionë euro.

2012/2013 – U blenë Thiago Silva e Ibrahimovic, Lavezzi, Verratti e Lucas. Për 6 muaj edhe Beckham, në huazim nga Los Angeles Galaxy. Shuma e shpenzuar: 149 milionë euro.

2013/2014 – PSG shpenzon më pak, por blen Edinson Cavanin (64.5 milionë), Marquinhos (31.4) etj. Totali: 135.9 milionë.

2014/2015 – Ndihen rregullat e Fair Play Financiar. PSG shpenzon vetëm 50 milionë euro për David Luiz.

2015/2016 – Shpenzimet rriten me blerjen e Di Marias (63 milionë), Kurzawa-s, Aurier e Trapp. Totali: 116 milionë euro.

2016/2017 – Mbërrijnë në “Parc des Princes” Draxler, Guedes, Krychowiak, Jese, Lo Celso e Meunier. Totali: 138.5 milionë.

2017/2018 – PSG bën çmendurinë e merkatos, duke thyer rekordin me blerjen e Neymar dhe Mbappe për 418 milionë euro në total, e pas finalizimit të marrëveshjes me Monaco-n në verë për transferimin e Mbappe në mënyrë të përhershme, shifra do të ngritët edhe më shumë se kaq. /Insporti.com

-->