Joshua thumbon Furyn: Nuk më duhen më shumë se gjashtë runde

Boks 27 Gusht 2020 11:24

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë rënë dakord në parim që të luftojnë dy herë vitin e ardhshëm për të shpallur kampionin e padiskutueshëm të peshave të rënda.

Joshua aktualisht është kampion në WBA, IBF dhe WBO derisa Fury mban brezin e WBC.

Anthony së pari duhet të kapërcejë sfiduesin e detyrueshëm Kubrat Pulev ndërsa Tyson do të ndeshet me Deontay Wilder për herë të tretë gjatë këtij viti.

Joshua pretendon se mund ta rrëzoj bashkombasin e tij në gjashtë rundet e para dhe për këtë ka një shpjegim.

“Unë kam shumë respekt për njeriun, ai është një njeri i mirë i familjes dhe një luftëtar i mirë, por nga ana tjetër, unë dua t’ia thyej kokën e tij”, ka thënë Joshua për Sky One.

“Gjashtë raundet e para, mendoj, mirë që e di se do ta mposht atë atëherë”.

“Unë kam pasur një karrierë më të shkurtër, kështu që unë jam më i freskët. Unë kam qenë në fund të thellë më gjatë që të mund të përballoj presionin dhe besoj se do ta mposht atë”.

“Fury mposhti të parin (luftën me Wilder) dhe pastaj hodhi poshtë planin e tij të lojës dhe e nxori Wilder dhe e shkolloi me të vërtetë, por unë mendoj se jam më i shpejtë se Wilder sido që ta themi, thuaju atë që dëshiron, besoj se jam më i mirë”, përfundoi Anthony Joshua.

-->