Kjo goditje e anuloi luftën për titull bote në boks

Sporte luftarake 01 Shtator 2019 13:37

Meçi për titullin e botës në kategorinë e lehtë në versionin WBC ndërmjet mbajtësit të titullit Charlie Edwards dhe sfiduesit Julio Cesar Martinez, përfundoi me anulim – no contest, për shkak të një goditjeje kundërthënëse, që i dha fund duelit.

Edaërds pësoi disa godtije të njëpasnjëshme, u rrëzua dhe gjyqtari filloi numërimin, madje edhe e përfundoi meçin si nokaut për Martinezin, shkruan Insporti.

Por gjyqtarët jashtë ringut, vendosën pas shikimit të xhirimit të përsëritur, që për shkak të një goditjeje në brinjë, derisa Edwards ishte i rrëzuar, ta anulojnë meçin dhe kështu Edwards e mban brezin që i takon kampionit në WBC.

Vendimi shkaktoi shumë kundërthënie dhe rreth tij vazhdojnë polemikat në rrjete sociale, kurse Insporti ju sjell pamjet nga meçi dhe ndërprerja.

-->