Kompania “Coca-Cola” reagon ashpër pas veprimit të Ronaldos

Futboll 16 Qershor 2021 12:52

Cristiano Ronaldo është një superyll botëror dhe gjithçka që ai bën ka pasoja, madje edhe jashtë fushës. 

Pasi kapiteni i Portugalisë u kërkoi njerëzve të pinin ujë dhe të mos pinin “Coca-Cola” në fillim të konferencës për shtyp të ekipit të tij përpara ndeshjes së Hungarisë në Euro 2020, akti i tij pati shumë implikime.

Nuk është një fakt i fshehur që Ronaldo po kujdeset për trupin e tij në mënyrën më të mirë të mundshme. Edhe në moshën 36-vjeçare, ylli portugez ka aftësinë për të garuar me lojtarë 10 vjet më të rinj se ai. Ndërsa Ronaldo arriti për të marrë pjesë në konferencën për shtyp të Portugalisë me menaxherin Fernando Santos, ai vuri re dy shishe “Coca-Cola” para tij dhe vendosi t’i hiqte ato plotësisht nga këndi i kamerës.

Edhe pse “Coca-Cola” është një nga sponsorët kryesorë të “Euro 2020”, Ronaldo nuk e kishte problem të vendoste një mesazh të ashpër, pasi ai u bëri thirrje të gjithëve që të pinë ujë në vend të pijes së gazuar. Një sugjerim i tillë nga ylli botëror i futbollit thuhet se ndikoi në rënien prej 4 miliardë dollarësh amerikanë nga vlera e markës së “Coca-Cola”-s. 

Është raportuar se çmimi i aksionit të “Coca-Cola”-s ra nga 56.10 dollarë në 55.22 dollarë, duke marrë një rënie prej 1.6 për qind menjëherë pas gjestit të Ronaldos. Kjo pa vlerën e tregut të markës duke u ulur nga 242 miliardë në 238 miliardë (një rënie prej 4 miliardësh).

Pas këtij “skandali”, “Coca-Cola” gjithashtu vendosi të paraqesë një deklaratë, duke iu kundërpërgjigjur portugezit.

“Të gjithë kanë të drejtë për preferencat e tyre të pijeve, pasi njerëzit kanë shije dhe nevoja të ndryshme”, thuhet në deklaratën e “Coca-Cola”-s.

Një zëdhënës i “Euro 2020” gjithashtu ndau pikëpamjet e tij në lidhje me këtë çështje.

“Lojtarëve u ofrohet ujë, së bashku me ‘Coca-Cola’ dhe ‘Coca-Cola Zero’ në konferencat tona për shtyp”, deklaroi zëdhënësi.

-->