Lajmi i Fundit: Skuadra londineze tronditet – 13 raste pozitive me Covid mes lojtarëve dhe stafit

Futboll 08 Dhjetor 2021 16:29

Antonio Conte ka konfirmuar se tetë lojtarë të skuadrës së parë të Tottenham dhe pesë anëtarë të stafit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

Trajneri i Spurs shtoi se numri po rritet çdo ditë dhe tha se është “një problem serioz”.

Conte tha: “Situata më shqetëson shumë sepse situata është serioze. Është ngjitëse dhe ka një infeksion të madh.

“Tani jemi pak të frikësuar sepse nesër nuk e dimë se çfarë do të ndodhë”.

Skuadra e Antonio Contes do të përballet me skuadrën franceze Rennes të enjten para ndeshjeve të Premier League kundër Brighton dhe Leicester.

Sipas rregullave aktuale, lojtarët që rezultojnë pozitivë duhet të izolohen për 10 ditë.

Anulimi i lojës së Konferencës së Evropës duket i pamundur pasi, sipas rregullave të UEFA-s, një skuadër duhet të ketë më pak se 13 lojtarë në dispozicion ose asnjë portier të regjistruar në dispozicion që të jetë kështu.

Rennes tashmë ka kaluar në 16-shen e fundit të kompeticionit si fitues të grupeve, ndërsa Tottenham aktualisht kryeson Vitesse në diferencën e golave në betejën për vendin e dytë.

Nëse situata përkeqësohet, klubi mund të konsiderojë t’i kërkojë Premier League që të anulojë ndeshjen me Brighton të dielën.

-->