Lakers ia dalin pa LeBronin, bindshëm fitojnë edhe Celtics

Basketboll 08 Janar 2019 09:05

Mbrëmë janë zhvilluar tetë ndeshje në ligën më të fortë të basketbollit në botë.

Los Angeles Lakers ka arritur edhe një fitore të re në kuadër të kampionatit të rregullt në NBA. “Engjëjt” kësaj radhe ishin mysafirë të skuadrës së Dallas Mavericks, ku triumfuan me rezultat 107:97.

Dy çerekët e parë i takuan vendasve dhe u mendua se kështu do të vazhdonin, por që në pjesën e dytë gjithçka ndryshoi dhe pësuan humbje.

Pa LeBron Jamesin, i cili është i lënduar tash e sa kohë, më i miri në parket te mysafirët ishte Brandon Ingram që realizoi 29 pikë gjersa tetë më pak i shtoi Lonzo Ball.

Te Mavericks më i miri në parket ishte slloveni Luka Doncic, i cili realizoi 27 pikë ndërsa secili nga 11 sosh i shtuan Harrison Barnes, Dennis Smith Jr. dhe J.J. Barea.

Pas kësaj, Lakers kanë bilanc prej 22 fitoreve dhe 19 humbjeve gjersa për Dallasin ky ishte pësimi i 22-të krahas 18 triumfeve.

Ndryshe, Los Angeles takimin e radhës e luan kundër Detroit Pistons ndërsa Mavericks ballafaqohen me Phoenix Suns.

Rezultatet tjera:
Detroit 107:119 San Antonio

Detroit 107:119 San Antonio

Houston 125:113 Denver

Milwaukee 114:102 Utah

New Orleans 114:95 Memphis

Portland 111:101 New York

Sacramento 111:95 Orlando