Lebron James përsëri protagonist – urdhëroi gjyqtarin që dy tifozë të largoheshin nga arena për fjalë fyese

Basketboll 25 Nëntor 2021 13:19

Java për LeBron James u përkeqësua të mërkurën kur ai urdhëroi që dy tifozë të rinj të dëboheshin nga arena për fjalë fyese – tre ditë pasi mori pezullimin e tij të parë ndonjëherë.

James, 36, ishte dy minuta nga fundi i lojës së tij për LA Lakers kundër Indiana Pacers në stadiumin në Indiana.

Ai shihet duke i bërë shenjë arbitrit dhe duke e marshuar atë drejt vendit ku dy tifozë të rinj ishin ulur në fushë.

Ai i tregon me gisht, duke bërtitur: “Ky, pikërisht këtu!”

Një zyrtar u kërkoi të dyve të largoheshin, dhe dyshja me pamje të tronditur më pas u ngritën dhe u larguan nga vendet e tyre – me vajzën që më pas bëri një fytyrë tallëse duke qarë, duke fërkuar sytë si një foshnjë.

Ishte e paqartë se çfarë kishin thënë apo bërë për të zemëruar James.

Superylli sportiv tha pas ndeshjes se gjestet dhe fjalët e turpshme nuk do të toleroheshin, raportoi TMZ.

“Unë kurrë nuk do t’ia thosha një tifozi dhe një tifoz nuk duhet t’ia thotë kurrë një lojtari,” tha ai.

Lakers fituan ndeshjen në kohën shtesë 124 me 116.

Ishte ndeshja e parë e James në kthim pas pezullimit të tij me një ndeshje, të fituar për goditjen e qëllimshme me bërryl në fytyrë një kundërshtari.

James humbi ndeshjen e së martës kundër New York Knicks pasi u pezullua pasi u largua me hundë të gjakosur nga qendra e Detroit Pistons, Isaiah Stewart.

Tifozët dhe ekspertët nuk ngurruan të bënin thirrje për pezullimin e James, i cili do të ishte i pari i tij që nga viti i tij i fundit i shkollës së mesme në 2003, kur ai pranoi në mënyrë të parregullt dy fanella kopje me vlerë 845 dollarë në kundërshtim me rregullat e shtetit të Ohajos.

Pamjet nga ndeshja e së dielës tregojnë James duke përplasur Stewart në fytyrë me krahun dhe grushtin e majtë teksa ata luftonin për pozicionin gjatë një gjuajtje të lirë.

Stewart zbret në gjykatë duke shtrënguar fytyrën e tij dhe James duket se e pranon përplasjen, duke u kthyer nga Stewart me dorën e zgjatur në një gjest të dukshëm faljeje.

Një Stewart i tërbuar më pas sulmoi James, ndërsa shokët e skuadrës nxituan t’i largonin dy lojtarët.

Stewart, me gjakderdhje të madhe rreth syrit të tij të djathtë, u ndesh me shokët e skuadrës ndërsa përpiqej vazhdimisht të sulmonte James.

Trajnerët dhe gjyqtarët u përpoqën më kot të frenonin Stewart pasi ai u lirua vazhdimisht.

Më në fund, Stewart tundi kokën dhe u duk se pranoi të shkonte në dhomën e zhveshjes, duke u kthyer për të ecur drejt tunelit.

Por ishte një hile, dhe Stewart përsëri u rrotullua dhe sulmoi James, duke vrapuar në fushë ndërsa trajnerët, lojtarët dhe gjyqtarët u hodhën drejt tij, duke u kapur për krahët e tij.

Stewart më në fund u largua nga fusha dhe u fut me shpejtësi në tunel për në dhomën e zhveshjes.

Të dy James dhe Stewart u përjashtuan nga loja nga gjyqtarët.

-->