Legjenda e boksit, Elvir Muriqi me intervistë ekskluzive për NY Elite – zbulon detaje të padëgjuara

Sporte të tjera 12 Janar 2022 16:07

Elvir Muriqi është një prej boksierëve më të suksesshëm shqiptar në arenën ndërkombëtare, shkruan Insporti.

Së fundi, legjenda e boksit, fitoi trofeun “Lifetime Achievement in Sports” për arritjet në fushën e sportit në Nju Jork.


I njohur si “Kosova Kid” në ring, ai triumfoi në Nju Jork me “Golden Gloves” në Madison Square Garden kur ishte vetëm 18 vjeç.

Muriqi ka dhënë një intervistë ekskluzive për NY Elite, të cilën mund ta lexoni më poshtë.

“Intervistë ekskluzive e NY Elite me sportistin dhe sipërmarrësin e njohur Elvir Muriqi”

Arritjet tuaja në sport kanë hapur rrugën për sportistët e rinj sot. Për çfarë jeni mirënjohës në jetën dhe karrierën tuaj?

Elvir Muriqi: Faleminderit shumë dhe dua të falënderoj Eduart Deda dhe Organizatën Nëntori Shqiptar për nderin e madh.

Para së gjithash, jam mirënjohës në jetë që kam një familje të mrekullueshme, e cila është gjithmonë pas meje dhe më ka mbështetur gjatë gjithë karrierës sime. Karrierën time e kam nisur në vendlindjen time Kosovën dhe më pas erdha në Amerikë në vitin 1996 duke vazhduar karrierën time këtu si Kickboxer dhe Boxer.

Ju jeni rritur në Kosovë. Na tregoni pak për fëmijërinë tuaj, dhe interesimin tuaj për sportin e boksit në rininë tuaj?

Elvir Muriqi: Mund të them me të drejtë se ndoshta kam pasur fëmijërinë më të mirë ndonjëherë duke pasur një baba të mrekullueshëm.

Kur isha gjashtë vjeç, fillova të ushtroja karate. E bëra këtë për tre vjet. Kur isha nëntë vjeç, fillova të bëj boks. E bëra për një vit e gjysmë dhe më pas fillova të bëj kikboks. Ndërkohë kam bërë edhe sporte të tjera si futboll, gjimnastikë, tenis.

Kur isha i ri kam pasur interes për të gjitha sportet, kikboksin, futbollin, jo vetëm për boksin. E kam ditur gjithmonë se një ditë do të bëja diçka shumë të madhe në jetë.

Që kur erdhët në Amerikë, që në fillim, keni lënë gjurmë profesionale, duke fituar “Golden Gloves” në 1998. Duke qenë boksieri i parë shqiptar që u fut kaq shpejt në skenën e boksit në Shtetet e Bashkuara në nivelin më të lartë, çfarë do të thotë kjo për ju , identitetin tuaj dhe çfarë përfaqësoni?

Elvir Muriqi: Kur erdha në Amerikë pas dy muajsh fillova të garoj në kikboks. Kam fituar 2 kampionate. Në të njëjtën kohë fillova të garoj në boksin amator.

Kur erdhi fitorja e Nju Jorkut “Golden Gloves’ në vitin 1998, unë isha 18 vjeç. Aty ngrita flamurin shqiptar për herë të parë ndonjëherë në Madison Square Garden.

Mund të na thoni me kë jeni trajnuar dhe çfarë mësimesh keni marrë?

Elvir Muriqi: Kur u bëra profesionist, fillova të stërvitem me trajnerin e vjetër të Mike Tyson, të madhin Teddy Atlas. Mësova kaq shumë mësime nga ai, jo vetëm për Boksin, por edhe për jetën. Jam mirënjohës që kam punuar me trajnerë të mëdhenj si Luis Ruiz, Crazy Ray, Teddy Atlas, Ralph the Preacher, Colen Morgen, Buddy Mcgirt. Ata kanë qenë një bekim në karrierën time sportive dhe mentorë të mëdhenj.

Cili ka qenë çelësi juaj i suksesit në karrierën tuaj në boks?

Elvir Muriqi: Çelësi i suksesit tim është puna e palodhur, përkushtimi, disiplina, talenti dhe marrja e vendimeve të duhura.

Ju keni konkurruar në nivelin më të lartë. Mund të ndani me ne arritjet dhe momentet tuaja krenare?

Elvir Muriqi: Ka kaq shumë momente krenare në karrierën time, por do të doja të përmendja fitoren e “Golden Gloves” në vitin 1998, meçin ndaj Same Ahmad në vitin 2002 dhe përballjen me Antonio Tarver më 9 qershor 2007.

Cilat kanë qenë momentet tuaja të preferuara dhe pse? Ndonjë luftim i veçantë që ju ka rënë në sy?

Elvir Muriqi: Lufta që bie në sy për të gjithë dhe lufta e preferuar e fansave të mi është lufta e Sam Ahmadit.

Kishit ndonjë pseudonim në ring?

Elvir Muriqi: Kur fitova Dorezat e Arta dhe vendosa të nënshkruaj me menaxherët e mi, ata dolën me pseudonimin tim, sepse në atë kohë ishte luftë në vendin tim Kosovë. Kështu që mori pseudonimin tim “Fëmija Kosovar”. Gjatë gjithë karrierës sime kam qenë krenar për pseudonimin tim dhe krenar nga kam ardhur.

Duke qenë një boksier i njohur në SHBA, si një boksier i talentuar shqiptar që tërhoqi vëmendjen e botës së televizionit dhe sportit, si e shikoni rrugëtimin tuaj?

Elvir Muriqi: Gjatë karrierës sime kam qenë i vetmi sportist i njohur nga vendi im në Amerikë. Kam marrë shumë respekt dhe dashuri gjatë gjithë karrierës sime në Nju Jork. Kam kaluar shumë mirë, kaq shumë momente të shkëlqyera dhe ka kaq shumë njerëz të mrekullueshëm që kam takuar, vetëm kujtime të mrekullueshme përreth.

Pas karrierës suaj të suksesshme në boks, ju u nisët për në botën e biznesit. Cilat do të thoshit se janë elementët kryesorë për fillimin dhe drejtimin e një biznesi të suksesshëm?

Elvir Muriqi: Pas meçit tim të fundit pashë që nuk po futem qind për qind në karrierën time në boks, ndaj vendosa të tërhiqem. Hapa një restorant të suksesshëm biznesi në Astoria Neë York të quajtur “M.I.A Lounge”.

Si një sipërmarrës, çfarë është ajo që ju motivon dhe ju shtyn?

Elvir Muriqi: Ajo që më shtyn mua, djali im Kaon është ngasja më e madhe që kam. Të përpiqem të jem më i miri në çdo gjë që bëj, si djalë, baba, mik, bashkëshort, vëlla. Çdo gjë që bëj më pëlqen të jem më i miri në të – kjo është ajo që më shtyn në jetë.

Për çfarë po punoni aktualisht dhe cilat janë planet tuaja për të ardhmen?

Elvir Muriqi: Jam i përfshirë në ndërtimin e shtëpive dhe me biznese të tjera. Aktualisht jam duke punuar për disa projekte të reja që do t’i zbuloj së shpejti.

/Insporti.com

-->