Lionel Messi është fitues i ‘Këpucës së Artë’ për Evropë në sezonin 2018/19

Futboll 25 Maj 2019 08:36

Lionel Messi ka fituar ‘Këpucën e Artë’ për Evropë  në edicionin 2018/19, duke e lënë pas Kylian Mbappen.

Ky çmim shkon për golashënuesin më të mirë të kontinentit këtë sezon, që do të jetë pronë e numrit 10-të të Barcelonës.

Messi shënoi 36 gola në La Ligas dhe Kylian Mbappe i Paris Saint-Germain do të përfundojë i dyti në renditjen me 33 gola.

Pavarësisht se shumica e ligave evropiane përfunduan gjatë javëve të fundit, Ligue 1 përfundoi vetëm natën e premte, që do të thotë se ka pasur një rast për francezin.

Mbappe arriti vetëm një gol dhe siç pritej është ylli i Barcelonës që do ta marr ‘Këpucën e Artë’.

Fabio Quagliarella është i treti pas 26 golave ​​të shënuara për Sampdorian në Serie A, ndërsa Mbaye Diagne i Galatasaray përfundoi i katërti.

Falë 36 objektivave të tij, Messi e ka fituar tashmë rekord gjashtë herë duke u larguar nga Cristiano Ronaldo, i cili i ka dy më pak, katër trofe.

Argjentinasi është bërë lojtari i parë në histori për të fituar çmimin tri herë me radhë që nga sezoni 1967-68.

-->