Lista e kombëtareve të futbollit që refuzuan të luajnë ndaj Rusisë

Futboll 28 Shkurt 2022 17:03

Disa vende evropiane njoftojnë se nuk do të luajnë ndeshje ndërkombëtare të futbollit kundër Rusisë.

Disa shoqata evropiane të futbollit njoftuan të hënën se nuk do të luajnë ndeshje ndërkombëtare kundër Rusisë deri në një njoftim tjetër.

Uellsi, Skocia, Irlanda, Danimarka, Norvegjia, Zvicra dhe Shqipëria ndoqën gjurmët e Anglisë, Republikës Çeke, Suedisë dhe Polonisë duke refuzuar të përballen me Rusinë në çdo nivel të futbollit ndërkombëtar.

FA zvicerane tha në një deklaratë se vendimi i saj do të shtrihej në ndeshjen hapëse të ekipit kombëtar të femrave në fazën e grupeve të Euros për Femra UEFA 2022 më 9 korrik kundër Rusisë.

FA skoceze tha se presidenti i saj Rob Petrie i kishte dërguar “një mesazh mbështetjeje, miqësie dhe uniteti” homologut të tij në Shoqatën e Futbollit të Ukrainës.

Të dy kombet do të takohen më 24 mars në gjysmëfinalen e play-off të Kupës së Botës FIFA 2022 në Glasgow.

Federata e Futbollit të Irlandës ofroi “mbështetjen e saj të qartë për FA të Ukrainës”, duke shtuar se stadiumi kombëtar i Irlandës, Aviva Stadium, do të ndriçohet me ngjyrat e flamurit ukrainas më vonë të hënën.

-->