Majlinda Kelmendi mposhtet në gjysmëfinale, synon të bronztën

Sporte luftarake 12 Korrik 2019 14:45

Xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi, ka humbur mundësinë për medaljen e artë në Budapest GP.

Në gjysmëfinale kosovarja kishte përballë japonezen Chishima Maeda, e cila ishte kockë e pa thyer për kosovaren.

Rrugëtimi i saj drejt të artës mbaron këtu, me mundësinë e saj që të fitojë medalje të bronztë nga repesazhi.

Kelmendi në rrugëtimin e saj deri në gjysmëfinale mposhti meksikanen Luz Olvera dhe gjeorgjianen Tetiana Levytska Shukvani.

Mbretëresha e xhudos në këtë kompeticion po garon në kategorinë deri në 52 kilogramë, ku nga fillimi shihej si favorite për triumfin.