Mbappe do të qëndrojë në PSG, mësohen arsyet

Futboll 30 Gusht 2021 21:35

Lojtari i Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe nuk do të bashkohet me Real Madridin këtë verë pasi këta të fundit u tërhoq nga negociatat për të nënshkruar me sulmuesin e ri, ka mësuar Goal.

Duke qenë fillimisht të sigurt se një marrëveshje mund të arrihej, pala spanjolle nuk do të pranonte kërkesat e PSG për një tarifë prej 200 milion eurosh.

Siç qëndrojnë gjërat, Mbappe tani do të shikojë pjesën e mbetur të kontratës së tij – e cila skadon në fund të sezonit – në Paris, ku ai do të rreshtohet së bashku me Lionel Messin dhe Neymar.

Los Blancos tashmë kanë pasur dy oferta të refuzuara nga PSG për Mbappe, kjo e fundit me vlerë 170 milionë euro, plus 10 milionë euro në shtesa.

Gjigantët spanjollë kishin besim se oferta e dytë do të ishte e mjaftueshme për të marrë superyllin 22vjeçar, i cili e ka bërë të qartë se dëshiron të transferohet në Madrid.

Sidoqoftë, me PSG-në tani duket se nuk ka gjasa që një marrëveshje të arrihet para afatit të transferimit të së martës, që do të thotë se Mbappe do të mbetet në “Parc des Princes” – tani për tani.

Ish-sulmuesi i Monakos ka refuzuar jo më pak se gjashtë oferta për rinovimin e kontratës nga PSG dhe me marrëveshjen e tij aktuale që skadon në fund të sezonit, klubi francez rrezikon ta humbasë atë për asgjë.

Real Madridit i duhet vetëm të presë deri në janar për të hapur negociatat me Mbappe, i cili më pas mund të nënshkruajë një marrëveshje para-kontrate për t’u bashkuar me ta në një transferim falas verën e ardhshme.

Pavarësisht spekulimeve për transferimin, Mbappe filloi për PSG kundër Reims në Ligue 1 të dielën dhe shënoi të dy golat në fitoren 2-0.

-->