Mbappe zgjedh mes Italisë dhe Portugalisë se cila kombëtare dëshiron të kualifikohet për Botëror

Futboll 29 Dhjetor 2021 11:14

Ylli i PSG-së, Kylian Mbappé shpreson që Italia të kualifikohet në Kupën e Botës dhe pranon se situata e Gigio Donnarumma në PSG nuk është e lehtë.

Azzurrët nuk arritën të fitojnë grupin kualifikues të Kupës së Botës, ndaj duhet të kualifikohen në Katar 2022 përmes play-off-it.

Ata do të përballen me Maqedoninë e Veriut në gjysmëfinale dhe mund të takohen me Turqinë ose Portugalinë e Cristiano Ronaldos në finale.

‘La Gazzetta dello Sport’ e pyeti Mbappé nëse do të donte që Italia apo Portugalia të kualifikoheshin dhe ylli francez zgjodhi njerëzit e Roberto Mancinit.

“Më mirë të mos zgjidhej, por bëj që të mbizotërojë aspekti sentimental dhe them Italia”, tha ai.

“Së pari, ju [Italia] nuk luajtët në Kupën e Botës në 2018 dhe më pas sepse Marco [Verratti] e ka luajtur vetëm një herë, në vitin 2014, kur ishte shumë i ri dhe jo lojtari më i mirë që është sot.

“Ai e meriton të luajë Kupën e Botës në kulmin e karrierës së tij. Sidoqoftë, nëse Portugalia kualifikohet, do të thotë se do të ishte skuadra më e mirë dhe nuk do të ketë arsye për t’u ankuar. Cristiano do të jetë gati të lërë gjurmë”.

Verratti nuk është bashkëlojtari i vetëm italian i Mbappe-së. Gigio Donnarumma iu bashkua PSG-së në verë, por ish-portieri i Milanit nuk është titullar i rregullt në Paris.

“Ai është vendosur mirë, është e qartë se kjo është një përvojë e re për të, sepse ka një portier të klasit të lartë si Keylor Navas.

“Ndoshta, kjo nuk është një situatë e lehtë për të, por është mirë që PSG të ketë dy portierë të mirë. Gigio është e ardhmja dhe e tashmja.

“Kam pasur fatin të luaj me Gigi [Buffon], i cili ka bërë histori. Nëse Donnarumma vazhdon të punojë shumë, ai mund të bëjë të njëjtën gjë.”

Kontrata e Mbappe skadon në verë dhe Real Madridi ka qenë i lidhur fort me sigurimin e shërbimeve të tij si lojtar i lirë. Megjithatë, francezi nuk është i fokusuar në merkato.

“Gjëja më e rëndësishme është të fokusohemi në futboll, kjo është ajo që kam bërë në pjesën e dytë të vitit.

“Është gjëja më e rëndësishme, të gjithë e dinë që unë jam një lojtar i mirë, kështu që fusha duhet të flasë. Ajo që ndodh jashtë fushës nuk ka rëndësi.

“Ne do të duhet të përballemi me këtë situatë sepse koha kalon, por tani për tani kjo nuk është një prioritet”, ka deklaruar ndër të tjerash sulmuesi francez

-->