Meçi i parë i Mike Tyson, ishte 13 vjeç luftoi me një 17 vjeçar

Sporte të tjera 28 Nëntor 2021 10:43

Boksieri legjendar i peshave të rënda, Mike Tyson filloi karrierën e tij në moshën 13-vjeçare, duke u bërë kampioni më i ri i peshave të rënda si vetëm 20 vjeçar, shkruan Insporti.

Fëmija, i cili do të njihej si ‘Iron Mike’, u zbulua kur ai ishte në paraburgim për të mitur dhe u dërgua të stërvitej me Cus D’Amato.

D’Amato stërviti Tyson për disa muaj përpara se të vendosnin se ai ishte gati të futej në ring për herë të pare.

“Unë e largova atë nga duhanpirësit e Bronksit kur erdhi koha që ai më në fund të ishte gati për të luftuar,” tha ish-trajneri për podkastin e ‘The Fight’.

Trajneri, tani komentues, shpjegoi se atij iu kërkua të zvogëlonte moshën e luftëtarit të tij, pasi ata nuk do ta besonin se ai ishte 13 vjeç.

Në vend të kësaj, 65-vjeçari gënjeu dhe pretendoi se kampioni i ardhshëm i botës ishte më i vjetër, duke shkruar se ai ishte 18-vjeçar dhe kishte një kundërshtar 17-vjeçar.

/Insporti.com

-->