Mesazhi i Robin Krasniqit për futbollistët e Kombëtares së Kosovës

Boks 15 Tetor 2020 12:09

Boksieri nga Kosova, Robin Krasniqi, i cili lufton nën flamurin gjerman, u shpall kampion i përkohshëm i botës në WBA dhe kampion bote në IBO në kategorinë gjysmë të rëndë pasi e mundi Dominic Boesel me një nokaut dërrmues në rundin e tretë të shtunën në Magdeburg.

Në një konferencë media në Prishtina, Krasniqi u pyet edhe për Kombëtaren e Kosovës, futbollistët e së cilës kanë marrë kritikat të shumta pas një krize rezultatet këtë vit.

Kosova e humbi mundësinë për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian 2020 javën e kaluar, pasi e humbi një ndeshje historike kundër shtetit fqinj, Maqedonia Veriore.

E Krasniqi, i cili e di më së miri çfarë do të thotë të dështosh shpesh për ta arritur kulmin në karrierë, u ofroi përkrahje lojtarëve dardanë.

33-vjeçari, i cili i kishte humbur luftërat për kampion bote në vitet 2013 dhe 2015, e jetësoi ëndrrën në tentimin e tretë.

“Edhe vetë i kam përjetuar kritikat. Nuk është e lehtë. Edhe humbjet janë sukses i rëndësishëm në karrierë, ato më kanë bërë të rëndësishëm në karrierë”, tha Krasniqi në një konferencë për media në Prishtinë.

Ai shtoi: “Pa humbje dhe vuajtje nuk bëhesh i fortë dhe i suksesshëm por (Futbollistët e Kosovës) ata janë profesionistë dhe kritikat do t’i bëjnë ata të fortë. Nuk është e lehtë të komentosh nga kolltuku. Lojtarët e Kosovës meritojnë shumë respekt dhe unë gjithmonë do t’i mbështes ata në fitore e humbje si vëlla dhe i sportist. Ata na kanë prezantua shumë mirë.”

-->