Messi apo Ronaldo – analiza statistikore i jep fund debatit

Futboll 14 Shkurt 2019 20:37

Janë të njohura botërisht të arriturat e Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos, si lojtarë profesionist.

Dyshja ka qenë jashtëzakonisht konsistente në dekadën e fundit, duke ndarë nga pesë “Topa të Artë” secili, në 10 vitet e fundit, transmeton Insporti.

Dy taborret e fansave gjejnë mënyra të ndryshme në tentativë për të dëshmuar se njëri është më i mirë se tjetri.

Sidoqoftë, “Whosocred.com” ka bërë një përllogaritje të statistikave, duke u bazuar në të dhënat e vlerësimeve për ndeshje, detyrave defanzive, ofanzive dhe pasimeve.

Kjo përllogaritje është bërë për 10 sezonet e fundit dhe rezultatet janë krahasuar mes dyshes.

2018/19 (deri tani) 

Lionel Messi – 8.5
Cristiano Ronaldo – 7.8

2017/18

Lionel Messi – 8.7
Cristiano Ronaldo – 7.9

2016/17

Lionel Messi – 8.5
Cristiano Ronaldo – 7.6

FC Barcelona v RCD Espanyol - La Liga

2015/16

Lionel Messi – 8.5
Cristiano Ronaldo – 8.0

2014/15

Lionel Messi – 8.8
Cristiano Ronaldo – 8.5

2013/14

Lionel Messi – 8.3
Cristiano Ronaldo – 8.3

2012/13

Lionel Messi – 8.8
Cristiano Ronaldo – 8.2

Argentina v Portugal - International Friendly

2011/12

Lionel Messi – 8.9
Cristiano Ronaldo – 8.3

2010/11

Lionel Messi – 8.8
Cristiano Ronaldo – 8.3

2009/10

Lionel Messi – 8.7
Cristiano Ronaldo – 8.5

Pra, statistikat favorizojnë lehtë Messin, për shkak të kontributit të tij më të madh në asistime dhe pasime, edhe pse të dy kanë një mesatare të njejtë vlerësimi, prej 8.3 për ndeshje.

Është e qartë se numrat mund të interpretohen në mënyra të ndryshme, por stili i lojës së Messit bën diferencën dhe i jep avantazh atij ndaj kundërshtarit, në krahasimin e statistikave mes dyshes. /Insporti.com/

-->