Messi vs Hazard – krahasimi definitiv

Futboll 20 Shkurt 2018 17:09

Lionel Messi dhe Eden Hazard do të jenë dy yjet kryesore të mbrëmjes së sontme dhe takimit ndërmjet Chelseat dhe Barcelonës. Përderisa për Messin të gjitha mediat kanë shkruar se nuk ka shënuar asnëjherë në karrierë kundër Chelseat, Hazard ka qenë më pak në fokus, por sonte është shpresa kryesore e Chelseat dhe mund të shpëtojë sezonin, në të cilin kanë pasur shumë probleme dhe disa herë është paralajmëruar se trajneri Antonio Conte mund të krahasohet.

Insporti ju sjell krahasimin definitiv statistikor midis këtyre dy lojtarëve ne kategoritë kryesore që pasqyrojnë lojën e tyre për ekipet përkatëse.

Përderisa numri ne golave të shënuar e kanë të njëjtë, Hazard ka dy herë më shumë raste të krijuara sesa argjentinasi, kurse Messi ka numër më të madh të goditjeve në portë dhe saktësi vetëm pak më të madhe sesa sulmuesi belg i Chelseat.

#Eden HazardLionel Messi
Ndeshje66
Minuta437425
Gola33
Raste të kirjuara2010
Goditje në total1728
Saktëesia e goditjeve69%71%
Asistime21
Pasime të sakta151225
Gjatëesia mesatare e pasimit14,8m15,5m

-->