Miocic nokauton kundërshtarin dhe rikthen titullin e kampionit të peshave të rënda në UFC

Sporte luftarake 18 Gusht 2019 08:53

Stipe Miocic është kampioni i ri i peshave të rënda në UFC, pasi mposhti Daniel Cormier në ngjarjen kryesore të UFC 241.

Miocic fitoi titullin UFC Heavyweight për herë të dytë në karrierën e tij pasi mundi Cormier me 4:09 të kaluara në raundin e katërt të duelit të tyre UFC 241 përmes nokautit teknik në Qendrën Honda në Anaheim, California.

Përplasja kryesore e ngjarjes ishte e afërt, derisa filloi raundi i katërt. Me rreth një minutë për të kaluar në raund, Stone Cold po dorëzonte disa goditje në trupin e DC kur gjuajti një të drejtë në kokën e tij.

Pas një kontrolli më të afërt nga gjyqtari, lufta mori fund pasi DC nuk po mbronte veten dhe Stone Cold u kurorëzua UFC Heavyweight Champion për herë të dytë në karrierën e tij.

Miocic fillimisht kishte fituar titullin UFC Heavyweight kundër Fabrício Werdum në UFC 198 në maj 2016, dhe ai e mbrojti me sukses atë tre herë para se ta humbiste nga Cormier në UFC 226 në korrik të vitit të kaluar.

Miocic tani ka një rekord prej 19-3 në MMA, duke qëndruar në 13-3 në UFC, ndërsa Cormier rrëshqet në një rekord 22-2 në MMA dhe një rekord 11-2 në UFC.

-->