Mjeku dhe gazetari, Nelson Castro, me detaje tronditëse rreth vdekjes së Maradonës: U varros pa zemrën e tij

Futboll 22 Nëntor 2021 21:49

Diego Maradona ka vdekur  në moshën 60-vjeçare më 25 nëntor 2020, por në muajt që nga vdekja e tij nuk ka pasur asgjë tjetër veç polemikave, me zhvillimet e fundit që zbulojnë një komplot në lidhje me varrimin e tij.

Shkaku i vdekjes së Maradonës nuk është bërë ende i qartë dhe ka pasur hetime penale kundër mjekut të përfshirë në trajtimin e ish-yllit të Napolit.

Megjithatë, ditët e fundit pjesë nga një libër i shkruar nga mjeku dhe gazetari, Nelson Castro, ka detajuar disa detaje tronditëse rreth vdekjes së Maradonës, shkruan Marca.

“Ishte një grup i Gimnasia La Plata barra bravas që planifikuan të nxirrnin zemrën e Maradonës”, tha Castro në një intervistë me El Trece.

“Kjo nuk u realizua sepse njerëzit mësuan se do të ndodhte kështu që zemra e Maradonës u nxorr”.

“Është nxjerrë edhe për studim, sepse zemra e tij ka qenë shumë e rëndësishme në përcaktimin e shkakut të vdekjes, padyshim që informacioni është se ai është varrosur pa zemër”.

Është një fakt i njohur se legjenda argjentinase ishte në gjendje të keqe shëndetësore në muajt para vdekjes së tij, madje disa sugjeruan se ai nuk donte të përmirësohej, një teori që Castro e mbështet në shkrimet e tij.

“Për fat të keq, ai kishte një personalitet të varur nga gjithçka që ishte shkatërruese për të, të tjerët do të kishin vdekur shumë kohë më parë”, shtoi Castro.

“Maradona kishte një trup të privilegjuar për sa i përket rezistencës së tij. Problemi është se ai kurrë nuk donte të bënte një rikuperim të qëndrueshëm.”

Një atak në zemër konsiderohet gjerësisht si ajo që i dha fund jetës së ish-ikonës së Napolit, megjithëse u zbuluan disa detaje të habitshme për vetë organin aktual.

“Zemra e Maradonës peshonte gjysmë kilogrami, ishte një zemër shumë e madhe”, përfundoi Castro.

-->