Modric para ndeshjes me Shakhtar: Nuk ka vend për gabime, Benzema meriton “Topin e Artë”

Futboll 18 Tetor 2021 22:38

Real Madridi ditën e nesërme do të ndeshet me Shakhtar Donetsk në kuadër të ndeshjes së tretë në fazën e grupeve të Champions League.

Pas humbjes në ndeshjen e fundit përballë Sherif, situate për “galaktiket” nuk është komode, ndaj fitorja ditën e nesërme është një detyrim.

Mesfushori kroat, Luka Modric në konferencë për shtyp është shprehur se nesër duhet fitorja me çdo kusht, ndërsa sa i përket “Topin të Artë”, sipas tij Benzema meriton ta fitojë.

Ndeshja e nesërme . “Ne e dimë se është një lojë shumë e rëndësishme. Sidomos për shkak të lojës së fundit që humbëm në shtëpi. Ne nuk kemi më shumë vend për të bërë gabime. Ne duhet të hyjmë me besim, me forcë, duke dhënë gjithçka, duke luajtur mirë. Tre ndeshjet e fundit nuk kemi qenë në nivelin tonë më të mirë, por pas pushimit jemi stërvitur mirë dhe jemi përgatitur “.

Kritika në qendër të fushës. “Kritikat kur luan në Madrid duhet t’i pranosh dhe të mësohesh. Kur fiton gjithçka është e mrekullueshme dhe kur ndeshjet e fundit ndodhin ka dyshime. Ne nuk jemi shumë të shqetësuar, ne i besojmë vetes. Ne jemi të sigurt se ne do të luajmë siç kemi bërë përsëri dhe siç bëmë në fillim të sezonit. Duhet të jemi të qetë dhe të punojmë, sepse kemi akoma vend për t’u përmirësuar “.

Ndryshimet në Shakhtar . “Unë kam ndjekur Shakhtarin sepse ish -kapiteni im është këtu, i cili është drejtor sportiv (Srna). Gjithashtu trajnerin dhe stilin e lojës. Ata e kanë topin edhe më shumë. Ata duan të dalin duke luajtur nga pas dhe ata janë edhe më të mirë se vitin e kaluar “.

Rindeshja. “Ne duam të luajmë një lojë të mirë dhe të fitojmë, sepse është e rëndësishme për ne. Shakhtar është një ekip shumë i fortë siç treguan vitin e kaluar. Një lojë e vështirë na pret, por shpresoj me një përfundim të ndryshëm nga dy herët e fundit”.

Kupa Botërore çdo dy vjet. “Unë nuk e shoh kuptimin e Kupës së Botës çdo dy vjet. Specialshtë e veçantë sepse është çdo katër vjet dhe sepse të gjithë e presin atë. Unë nuk do të doja ta shihja çdo dy vjet, por ne nuk na pyesin shumë. Ata po përpiqen të bëjnë gjëra pa pyetur lojtarët dhe trajnerët. Unë nuk e shoh, por nuk e di se çfarë do të ndodhë … “.

Topi i Artë për Benzemën. “Le të shohim … Ka disa kandidatë që mund të fitojnë. Për mua, Karim është njëri prej tyre. Shpresoj ta fitojë sepse e meriton për shkak të mënyrës sesi ka luajtur këtë vit dhe karrierën e tij. Sidomos vitet e fundit. Ai ka qenë gjithmonë në një nivel të lartë. Dhe më në fund ai ka fituar një titull me Francën, e cila është e rëndësishme për këto çmime. Shpresoj ta kem fituar sepse ai e meriton “.

Trident Casemiro-Kroos-Modric apo Busquets-Xavi-Iniesta. “Për të qenë i sinqertë, nuk më pëlqejnë krahasimet. Ata kanë bërë shumë për klubin e tyre dhe ekipin e tyre kombëtar. Ne gjithashtu kemi bërë shumë për Madridin. Unë preferoj që të tjerët të japin mendimin e tyre. Nuk më pëlqen të krahasoj. 

-->