Nadal vazhdon dominimin në fushat me rërë, mposhti Tsitsipas në finale

Tenis 26 Prill 2021 10:30

Rafel Nadal është fitues i turneut “ATP” në Barcelonë, pasi që në finale mundi grekun Stefanos Tsitsipas me rezultat 2-1 në sete ose 6-4, 6-7 dhe 7-5 në geme.

Tenisti grek humbi epërsinë të një gemi në setin e parë dhe lejoi që kundërshtari të arkëtojë 4 geme radhazi dhe në fund spanjolli Nadal kishte epërsi psikike.

Mirëpo edhe në setin e dytë ishte storje e njëjte deri në rezultatin 2-4, pas së cilës Tsitsipas u kthye në ndeshje dhe në “tie break” mundi spanjollin me 7-6.

Një luftë e madhe ishte në setin e tretë, e cila dhuroi 11 geme, ndërsa në të fundin Nadal solli goditjen përfundimtare, transmeton zëri.info.

Për Rafael Nadallin, është titulli i 12 në turneun e Barcelonës , ndërsa vitin e kaluar ky titulli i takoi Dominik Thiemit. 

-->