NBA paralajmëron atë që të gjithë i frikësohen: Nëse vazhdohet kështu, mund të anulohet gjithçka

Basketboll 01 Korrik 2020 11:14

Derisa një rifillim zyrtar i NBA është në horizont, komisioneri Adam Silver refuzon të injorojë rreziqet e mundshme të rifillimit të sezonit – edhe nëse kjo nënkupton përfundimin e kampionatit në tërësi.

Ekipet do të udhëtojnë nga java tjetër në Florida, aty ku po planifikohet të luhet pjesa e mbetur e sezonit – megjithatë, rreziku ende nuk ka kaluar.

Deri tani, së paku 13 basketbollistë nuk do të udhëtojnë në Disney World pasi kanë testuar pozitiv për COVID-19. Skuadra e Denver Nuggets gjithashtu pritet ta mbyllë palestrën e saj për shkak se një numër i madh i personelit ka rezultuar pozitivë.

“Një gjë e kemi mësuar se ky virus është i paparashikueshëm, dhe bashkë me basketbollistët tanë po shqyrtojmë planet çdo ditë. Nëse do të ketë diçka për të ndryshuar, atëherë do ta bëjmë”.

“Ne po testojmë çdo ditë. Ne nuk kemi vendosur një numër të saktë, por nëse do të shohim një numër të madh të testeve pozitive dhe do të shohim përhapjen në komunitetin tonë, kjo sigurisht që do të ishte një shkak për të ndaluar gjithashtu”, tha ai.

-->