Nëpër vrimë të gjilpërës

Formula 1 01 Korrik 2018 15:24

Gara për Shpërblimin e Madh të Austrisë në Formula 1, ashtu siç edhe pritej pati një start shumë interesant, që për pak kaloi pa aksident të madh.

Valtteri Bottas, i cili kishte pole position u nis shumë dobët dhe kjo i mundësoi Lewis Hamiltonit dhe Kimi Raikkonenit, që të dalin para tij, por Raikkonen, nuk ishte në gjendje të mbajë pozitën e dytë pas dy gabimeve, ra nga pozita e dytë në katërtën.

Sidoqoftë, starti i Raikkonenit dhe preciziteti në vozitje me të cilin e vendosi bolidin e vete në sandviç midis dy shoferëve të Mercedesit dhe shpëtoi pa aksident edhe një herë dëshmoi se veterani finlandez ka reflekse të shkëlqyehsme dhe jo rastësisht është pjesë e Ferrarit.

Vettel u nis i gjashti në start dhe humbi dy pozita pas rrethit të parë.

-->