Një italian fiton për herë të parë në Moto GP, Rossi mbetet jashtë podiumit

Moto GP 13 Shtator 2020 17:33

Pa Marc Marquez që vazhdon të rikuperohet nga lëndimi dhe që do të kthehet në pistë vetëm në garat e fundit të Botërorit të Moto GP, ky sezon po rezulton vërtet i paparashikueshëm dhe me shumë pritura.

Nuk ka favoritë në këtë edicion të Moto GP dhe dhe një tjetër shofer arriti të festonte fitoren e tij të parë në klasin mbretëror siç ka ndodhur në disa raste në këtë sezon.

Fati vazhdon t’u buzëqeshë shoferëve italianë pasi në Misano në Çmimin e Madh të Italisë triumfoi pikërisht një italian, Franco Morbidelli i cili la pas bashkëkombasin e tij me Ducati Pramac, Francesco Bagnaia, ndërsa në vendin e tretë u pozicionua spanjolli Joan Mir, i cili surprizoi Valentino Rossin në xhiron e fundit me ‘Doktorin’ që e mbylli garën në vendin e 4-t.

Vetëm i 7-ti Andrea Dovizioso por pikët e marra i shërbyen Dovit për t’u ngjitur në krye të klasifikimit me këtë të fundit që përfitoi nga rënia e dyfishtë e francezit Fabio Quartararo i cili u tërhoq nga gara.

-->