Një tjetër futbollist kërcënohet me vdekje në Botërorin “Rusia 2018”

Futboll 04 Korrik 2018 09:34

Kërcënimet me vdekje për futbollistët që kanë gabuar në momentet vendimtare të ndeshjeve të përfaqësueseve të tyre në këtë Botëror, duket se janë kthyer në modë tashmë.

Kështu i pari që u prek nga ky fenomen ishte kolumbiani Sanchez, që mori karton të kuq me Japoninë, që në minutën e 7-të dhe Kolumbia humbi 1-2.

I dyti në radhë ishte futbollisti i Suedisë, Durmas, që u aktivizua në pjesën e dytë të sfidës me Gjermaninë dhe shkaktoi faullin që solli golin e fitores për “Die Mannschaft”.

Së fundmi, është kërcënuar me jetë edhe sulmuesi i Danimarkës, Nicolai Jorgensen, që humbi njëmbëdhjetëmetërshin vendimtar në sfidën e vlefshme për fazën e 1/8-ës ndaj Kroacisë.

Kjo ka bërë që Federata Daneze e Futbollit të reagojë ashpër nëpërmjet një komunikate, ku ka kërkuar që të ndalen fenomene të tilla dhe i ka bërë thirrje policisë të hetoj rastet.

“Ndalni! Shoqëria jonë nuk i pranon kërcënimet me vdekje ndaj futbollistëve, politikanëve dhe kujtdo tjetër, kjo është e papranueshme. I kërkojmë policisë të ndërhyjë dhe t’i japë fund këtij fenomeni shqetësues”, thuhet në deklaratën e Federatës daneze.

Kujtojmë që 90 minutat e ndeshjes Kroaci – Danimarkë, përfunduan në barazim 1-1 dhe ishte pikërisht Jorgensen që kaloi danezët në avantazh, që në minutën e parë të asaj përballjeje. /Insporti.com

-->