Pas Llapit, edhe një klub i IPKO Superligës me akuza të rënda ndaj FFK-së

Futboll 03 Mars 2019 13:23

Pas akuzave që Llapi i bëri dje drejt Federatës së Futbollit të Kosovës dhe presidentit të saj, Agim Ademit, tani ka reaguar edhe Feronikeli.

Llapi pretendoi se FFK-ja ia kishte ofruar 38 mijë euro premi Prishtinës për të fituar në ndeshjen e djeshme kundër klubit nga Podujeva, ndeshje kjo që kryeqytetasit e humbën me rezultat 1:0.

FFK-ja ka dalur me komunikatë për ta mohuar këtë akuzë, duke kërkuar që Llapi të distancohet nga këto pretendime dhe të kërkojë falje për akuzat.

Por, deklarata e FFK-së nuk e ka penguar Feronikelin që të dalë me reagim për të gjithë këtë ngjarje.

Feronikeli dhe Prishtina janë në garë për titull të Superligës së Kosovës dhe për këtë arsye ata e konsiderojnë këtë gjë si tentim për fundosjen e klubit të tyre.

Postimi i plotë i Feronikelit:

FFK-ja paguan 38 mijë për fundosjen tonë

Sipas raportimeve në faqen e FC Llapit, Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, ka ndarë plot 38,000 euro për Prishtinën, vetëm e vetëm që të mposhtë Llapin, në ndeshjen e së dielës, të cilën e humbi 1-0.

Sipas kësaj, Ademi shihet se e dëshironte shumë fitoren e Prishtinës, pasi që ky çmim, nuk është aspak i vogël.

Shtrohet pyetja zotëri, Ademi , si mund të ja dalim ne si klub edhe kundër juve? Apo mos dëshironi që Feronikeli të luftojë i vetëm, kundër të gjithëve? Apo mos keni ambicie, që klubin më profesional që keni në Superligë, ta fundosni me marrëveshje “pas shpine”?

Një rast tjetër që ndodhi në ndeshjen mes Llapit dhe Prishtinës, është goditja me grusht që bën sulmuesi i Prishtinës, Basid Khalid, në Bujar Idrizin. Përkundër faktit që gjyqtari e kishte para syve ngjarjen, “ai nuk e pa”, e si pasojë as nuk e ndëshkoi. Normalisht që nuk ndëshkohet sulmuesi kryesor, i një klubi që adhurohet aq shumë nga Kryetari i FFK-së.

Po ashtu në ndeshjen Keku – Feronikeli, sulmuesit tanë Kastriot Rexhës i ndodhë një incident, kur portieri i Kekut i hudhet sipër duke e goditur në fyt, pasi që loja ishte ndalur, duke heshtur gjyqtari edhe në këtë rast, si për të kompletuar këtë xhiro kundër Feronikelit.

FC Prishtinës sigurisht se do ti kryente punë shuma prej 38,000 eurove, pasi që ka plot tre muaj që nuk janë në rregull me paga ndaj futbollistëve. Por, në anën tjetër, ata këto financa i përdorin për të shpërblyer futbollistët e KEK-ut, në rast të një fitoreje ndaj Feronikelit, gjë që nuk i ndodhi as këtu.

Si ka mundësi që të gjithë janë kundër një ekipi kaq profesional si Feronikeli FC, një ekipi që i jep aq shumë IPKO Superligës së Kosovës dhe një ekipi që po krijon atmosferë të futbollit evropian, brenda kushteve ekonomike kosovare?

Sidoqoftë, pas gjithë kësaj rrëmuje, Feronikeli fiton te Keku, Llapi i merr tri pikë Prishtinës, e diferenca mes Feronikelit e Prishtinës është pesë pikë, sepse zotëri, Ademi, futbolli gjithmonë triumfon! Apo mos po kthehet FFK në FFP (Federata e Futbollit të Prishtinës)?

-->